Lubimy ładne widoki, pewnie jak każdy 😛 Kiedy nadarza się okazja, wybieramy noclegi z pięknym krajobrazem za oknem. Nie inaczej było i teraz. Zaparkowaliśmy auto na wzgórzu, zaraz nad przepaścią, cicho licząc, że obudzą nas cudne okoliczności przyrody. O 6 rano pierwsze promienie wschodzącego słońca i magiczne ciepłe kolory odpędziły mroki nocy nad zatoką. Mieliśmy przed sobą piękny widok na Ateny – i tam właśnie dzisiaj jedziemy. Trzeba się pośpieszyć, robimy zatem kilka zdjęć okolicy naszego „obozu” i ruszamy w trasę. Przed nami około 60 kilometrów i intensywny dzień w stolicy Grecji. Zobaczymy słynny Akropol, Wzgórze Areopagus, będzie Agora Ateńska i wspaniały Hefajstejon… Ale czy uda nam się zwiedzić Ateny w jeden dzień? 

Agora Ateńska i świątynia Hefajstejon oraz Akropol.

 

Ateny w Jeden Dzień – Czy to w Ogóle ma Sens?

    Z jednej strony walczy w nas ekscytacja światem antycznym, z drugiej przerażenie ilością ludzi w tak popularnym miejscu. Mamy jednak dobry plan, jak sądzimy. Zamierzamy budżetowo zwiedzić miasto w jeden dzień. Na zachód słońca prujemy już w stronę świątyni Posejdona na Sunionie. Oj, będzie się działo 😛

 

Akropol Ateński – Atrakcja, Której Nikomu Nie Trzeba Przedstawiać.

    Parkujemy auto w bocznej uliczce zaraz przy Akropolu. Nie wiem jak to działa, ale czasami po prostu mamy takie szczęście, że znajdziemy darmową miejscówkę w samym centrum xD Zapytaliśmy miejscowych, czy można tutaj parkować, potwierdzili, mamy zatem 3 minutki spacerkiem do celu 😛

 

Akropol – Kiedy zwiedzać?

    Akropol ateński to absolutnie podstawowa atrakcja w mieście. Każdy turysta o tym wie, każdy przyjechał tutaj właśnie dla tych ruin. Nie łudźcie się. Nie traficie na magiczną godzinę, lukę, kiedy nie będzie innych zwiedzających.

    Jednak można wybrać godzinę, kiedy tych zwiedzających będzie chociaż trochę mniej 😛 I tak polecamy zwiedzać Akropol najwcześniej, jak to tylko możliwe. My dotarliśmy tutaj chyba około godziny 8.00. Co prawda nie staliśmy w kolejce, kupiliśmy bilety dosłownie od razu. Jednak w środku panował już konkretny ścisk. Zorganizowane wycieczki, tłumy rozwrzeszczanych nastolatków, całe rodziny. Wszyscy już tu są.

 

Ile Przeznaczyć Czasu na Zwiedzanie?

    Na górze spędziliśmy około godziny. No cóż. Zeszło się ze zdjęciami i przeciskaniem między ludźmi. A mijając kasy nie mogliśmy wprost uwierzyć w nasze szczęście. Kolejka, której godzinę temu w ogóle nie było, ciągnie się niemal przez całe wzgórze! Ludzie na końcu będą pewnie czekać minimum 2 godziny! A jest przecież dopiero godzina 9.00! Współczujemy wszystkim, którzy dotrą tutaj koło południa…

 

Budżetowo? Akropol to Najdroższa Atrakcja w Mieście!

    No dobra. Mówiliśmy o budżetowym zwiedzaniu, a zaczynamy z grubej rury najdroższą atrakcją w mieście. Fakt. Da się zobaczyć Akropol ateński z innego miejsca, za darmo, bez biletu, bez tłumów. Fakt. Jest to jednak zabytek tak wysokiej klasy, że nie chcieliśmy się wygłupiać i na nim oszczędzać. Jak zobaczycie w dalszej części wpisu, był to jedyny bilet, który zakupiliśmy. Zrobiliśmy to całkowicie świadomie.

 

Rys Historyczny.

    Liźnijmy też troszkę historii. Akropol ateński to wapienne wzgórze o wysokości 157 m n.p.m. (wysokość względna 70 m). Już w czasach mykeńskich zbudowano tutaj cytadelę. Następnie Akropol przerodził się w miejsce kultu, największą chlubę całej Hellady. Świątynie powstały w V w.p.n.e. z inicjatywy Peryklesa, a budowle wchodzące w skład kompleksu to:

Partenon – świątynia Ateny, patronki miasta;

Erechtejon – świątynia poświęcona kilku bóstwom, w tym oczywiście Atenie;

Świątynia Ateny Nike – świątynia Ateny Zwycięskiej;

Propyleje – budowla wejściowa.

Obiekty ulokowane na północnym zboczu Akropolu to Teatr Dionizosa i Odeon Heroda Attyka.

Akropol Ateński – Główna Atrakcja w Mieście.

 

Adres: Athens 105 58, Greece (adres www).

Godziny otwarcia: codziennie 8.00-20.00

Koszt: €20 oraz dzieci – €10. UWAGA: Można zwiedzić Akropol całkowicie za DARMO! Wystarczy wybrać się na eksplorację 6.03, 18.04, 18.05, ostatni weekend września, 28.10, każdą pierwszą niedzielę od początku listopada do końca marca (więcej szczegółów tutaj).

 

Wzgórze Areopagus (eng. Areopagus Hill) i Agora Ateńska.

    Z uśmiechem na ustach mijamy niebotycznych rozmiarów kolejkę i zaraz za wyjściem z Akropolu skręcamy w prawo. Naszym celem jest  teraz Wzgórze Aresa, czyli Wzgórze Areopagus (eng. Areopagus Hill). Wzniesienie wysokie zaledwie na 115 m n.p.m.

    W starożytnych czasach to niewielkie skaliste wzgórze służyło jako siedziba Rady Areopagu. Instytucja ta pełniła sądowniczą funkcję na długo przed ustanowieniem demokracji. Miejsce przyciąga wielu turystów (choć nie tylu, co pobliski Akropol), gdyż podobno tutaj swoje kazania wygłaszał św. Paweł. Nas głównie przygnał tutaj widok na najsłynniejszą agorę starożytnej Grecji

    Agora ateńska to świątynie, biblioteki i budynki użytku publicznego. To właśnie tutaj działały najważniejsze państwowe urzędy, odbywały się uroczystości i debaty publiczne, wielkie zebrania mieszkańców, kwitł handel, a przed powstaniem Teatru Dionizosa wystawiano tutaj sztuki teatralne. Ateńską agorę dzielimy na tzw. Grecką i Rzymską.

    Ciekawą pozycją jest Hefajstejon, czyli dorycka świątynia Hefajstosa i Ateny. Górujący nad Ateńską agorą budynek jest obecnie jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytnej sztuki greckiej. Świątynia Hefajstosa, jak i cała Agora ateńska prezentuje się wspaniale z naszego punktu widokowego – wspomniane Wzgórze Areopagus.

    Dlaczego zadowoliliśmy się samym widokiem? No cóż… Plan był napięty (jak zresztą zobaczycie śledząc dalsze wpisy traktujące o Atenach), a do jego zrealizowania mieliśmy tylko jeden dzień. Następnego dnia staniemy już u stóp Olimpu.

Wzgórze Areopagus. Z Tego Punktu jest Świetnie Widoczna Agora Ateńska oraz Hefajstejon.

 

Adres: Theorias 21, Athina 105 55, Greece

Godziny otwarcia: zawsze dostępne

Koszt: bezpłatne

 

Akropol Ateński, Wzgórze Areopagus i Nieodkryta Agora Ateńska.

    Są miasta na świecie, które wypada zobaczyć. Na pewno Ateny mają swoje chlubne miejsce gdzieś na szczycie tej listy. A czymże by było zwiedzanie ośrodka o tak bogatej historii bez poczucia jej na własnej skórze? To właśnie oferuje Akropol Ateński, to prezentuje Wam widok z pobliskiego punktu widokowego – Wzgórze Areopagus.

    No i oczywiście pozostaje jeszcze jedna kwestia – Agora Ateńska. Jestem pewna, że spacer wśród ruin, kolumn i świątyń jest czymś wyjątkowym (sama nie doceniłam wspaniałości Forum Romanum w Rzymie dopóki nie znalazłam się w samym środku placu). Nam najnormalniej w świecie zabrakło czasu. Jednak jeżeli nadarzy się jeszcze okazja, to z miłą chęcią zobaczę z bliska chociażby Hefajstejon. Tak, tego żałuję. Teraz bym pobiegła, żeby odkryć ten sekret. Ale co się odwlecze… 😛

 

Też może się Wam spodobać: Alicante (Hiszpania), Stambuł (Turcja).

Grecja – karta kraju i inne wpisy.

 

Leave a Reply

Facebook