Opowieści o duchach czy opuszczonych i zapomnianych miejscach zawsze znajdą swoich amatorów. Jakże fascynujące za młodu było słuchanie opowiadań starszych kolegów o  nadprzyrodzonych mocach czy o żądnych krwi potworach, które w jakiś sposób czyniły historię chociaż trochę wiarygodną. Ale historie nie z tej ziemi lubią nie tylko dzieci. Przecież to nie one opowiadają o opuszczonym włoskim miasteczku i szalejącej niegdyś epidemii malarii. Opowieść o mieście Galeria Antica (inaczej Careia) w żadnej mierze nie jest baśnią dla dzieci…

Galeria Antica (Careia) – Miasto na Północ od Rzymu to Pakiet, gdzie Opowieści o Duchach i Epidemia Malarii Łączą się w Jedno.

 

Galeria Antica – Miasto na Północ od Rzymu.

    Galeria Antica. Miejsce położone 8 kilometrów na północ od obwodnicy Rzymu. Powiedziałabym, że w takiej lokalizacji nie ma miejsca na stare opuszczone budynki, a co dopiero całe miasto! A jednak. Taki dystans oznacza już małe włoskie mieściny i wsie.

    A w jednej z takich wsi mieści się całkiem niepozorny lasek. Lasek owiany pewną tajemnicą…

 

Galeria Antica (Careia). Historia.

    Źródła historyczne mówiące o narodzinach miasta Galeria Antica, przedstawiają dwie wersje. Według pierwszej miasto zostało założone przez okoliczną ludność. Druga hipoteza twierdzi, iż Galeria Antica została założona w czasach dominacji etruskiej i że w tym czasie przyjęła nazwę Careia. Powstanie datuje się na V-IV wiek pne.

    Po upadku Etrusków osada została skolonizowana przez Rzymian, o czym świadczą niektóre spiczaste łuki czy opus incertum (technika budowlana stosowana przez starożytnych Rzymian) znalezione w mieście.

    Jak to często w życiu bywa – raz na wozie, raz pod wozem. Miasto było ośrodkiem o małym znaczeniu, później opustoszało, następnie życie ponownie wróciło między stare mury. Galeria przechodziła z rąk do rąk, aż w końcu rozpoczął się powolny, acz nieubłagany upadek tych ziem. Z biegiem lat miasteczko zmieniło się z warownego centrum w osiedle rolne. Populacja gwałtownie zmalała, aż do wartości krytycznej w XVIII wieku, kiedy to epidemia malarii spustoszyła okolice. Careia została całkowicie opuszczona w 1809 roku.

 

Epidemia Malarii.

    Od około połowy XVIII wieku miejscowi zaczęli umierać w dość tajemniczy sposób. Obecnie przypuszcza się, iż powodem zgonów była epidemia malarii, wcale nierzadka wówczas w tym rejonie. Pomimo tego wręcz bardziej niż wiarygodnego wyjaśnienia, nadal nie można zrozumieć, dlaczego miasto zostało opuszczone w takim, nieludzkim wręcz, pośpiechu.

    Pozostawiono za sobą bowiem nie tylko narzędzia, wyposażenie i dobytek całego życia, ale nawet zwłoki. Co musiałoby się wydarzyć, by ludzie porzucili bez należytego pochówku ciała swoich bliskich i uciekli? Jaka siła musiała nimi kierować, by w tak haniebny sposób pozostawić swoje dzieci, żony, matki i ojców?

    Ciała nieszczęśników zostały znalezione dopiero na początku XIX wieku, co oznacza, iż na właściwy spoczynek czekali około 50 lat. A co się stało z tym, którzy przeżyli? Postanowili przenieść się zaledwie o kilometr dalej od Galerii, do wioski Santa Maria di Galeria Nuova.

 

Galeria Antica. Co Zostało z Dawnej Osady?

    Na miejscu znajdują się ruiny domów, wokół których kiedyś kręciło się życie. W obrębie ufortyfikowanego obszaru stał zamek, który również pozostaje teraz niewiele ponad garstką kamieni. Na tyle dużą jednak, by nadal móc obserwować niezwykły system ścian, okien i drzwi. Przy zamku był kościół San Nicola. Dzwonnica z XVIII wieku, którą nadal możemy podziwiać, należała właśnie do tej świątyni (inne źródła mówią, że dzwonnica ta jest częścią kościoła Sant’Andrea).

    Podobno poza wspomnianym, funkcjonowały jeszcze trzy inne Domy Boże: wspomniany Sant’Andrea, Santa Maria della Valle, znana również jako Ospedale Vecchio i kościół San Sebastiano. Jeden – całkowicie zniszczony w pożarze w 1816 roku, drugi został potraktowany przez piorun pod koniec XVI wieku i trzeci również nie uniknął podobnego losu.

Galeria Antica (Careia) – Opuszczone i Tajemnicze Miasto na Północ od Rzymu.

 

Galeria Antica (Careia). A jak jest Dzisiaj?

    Po opuszczeniu przez miejscową ludność Galeria Antica padła ofiarą bandytów. Dzisiaj jest zamieszkana tylko przez żmije, jaszczurki i ptaki w skomplikowanej plątaninie pnączy i ogólnie pojętej zieleni. Roślinność bierze miasto we władanie, podobnie jak dżungla pożera, sławny na cały świat, kompleks Angkor w Kambodży. Inne skojarzenie, jakie nasunęło się nam na myśl to Tajemniczy Ogród. Tylko taki troszkę bardziej… straszny i jeszcze bardziej tajemniczy. Nie można temu zaprzeczyć. Miejsce to budzi całą masę uczuć i emocji.

    A co wywarło na nas największe wrażenie? Starożytne główne wejście do martwego obecnie miasta. Wspaniałe majestatyczne bramy, które z każdej strony okala bezlitosna natura. Piękne, straszne, budzące refleksję zjawisko.

 

Legenda.

    Jak to często bywa – miejsca takie jak to, pobudzają wyobraźnię. Starożytna legenda opowiada o minstrelu znanym jako „Senz’affanni”. Minstrel zmarł około 300 lat temu i co roku powraca do murów Galerii na białym koniu, śpiewając i grając dla swojej ukochanej.

    Świadkowie twierdzą, iż słyszeli odgłosy kopyt i jęków, zwłaszcza zimą. Ci, którzy sceptycznie podchodzą do tematu, twierdzą, że hałas pochodzi z gwałtownego strumienia potoku Arrone. A Wy? W co chcecie wierzyć?

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z eksploracji:

 

Podobne: Sławne Wraki (Islandia), Sparta (Grecja), Ghost Tower (Post, Tajlandia), Ghost Tower (Film, Tajlandia)

Włochy – Informacje i inne posty

 

 

Leave a Reply

Facebook