Skip to main content

    Kanion Matka (mac. Кањон Матка). Nagie skały, czysta i przejrzysta woda, zieleń, delikatny podmuch wiatru, cisza i spokój. Na taki cud natury natkniecie się zaraz przy stolicy Macedonii. Skopje samo w sobie jest ciekawą pozycją dla wielu podróżników, a tutaj jeszcze taka miła niespodzianka dosłownie pod samym miastem. A że wszystko, co poza miastem, znajduje się w kręgu naszych zainteresowań, to i Kanion Matka znalazł się na naszej liście.

[Not a valid template]

Kanion Matka – tylko 15 kilometrów od Skopje.

Droga Skopje – Kanion Matka.

    Dojazd do trudnych nie należy. Do samego kanionu dojeżdża miejski autobus nr 60. My byliśmy tam w sezonie, zatem możecie sobie tylko wyobrazić jak 30-minutowa droga dłużyła się niemiłosiernie… Pojazd zapchany do granic możliwości, spoceni turyści pchający się na siebie, dodatkowo droga nie najlepszej jakości, trochę rzuca na boki. Plusem natomiast okazuje się… darmowy przejazd dla turystów (przynajmniej w wakacje 2017).

    O co chodzi z tym darmowym dojazdem? A o to, że w Skopje wprowadzono specjalne karty na komunikację miejską. No i nie wyprodukowano ich wystarczająco dużo… Co oznacza drogi turysto, że nie możesz nabyć biletu 😛 Zatem jedziesz za darmo. Wystarczy podejść do kierowcy, wyrazić chęć kupna biletu, a on pokazuje Ci, iż możesz zająć miejsce bezpłatnie. Lubimy takie niespodzianki 😛

Kanion Matka – Cud Natury czy Ludzka Ingerencja?

    Kanion Matka. Piękna zielona sceneria i czysta woda. Brzmi jak cudowne dzieło Matki Natury, w rzeczywistości jednak jest to efekt współpracy natury i człowieka. Ostatecznie Kanion Matka to sztuczne jezioro, utworzone przez zaporę na rzece Treska (mac. Треска) w 1938 roku. Natura już zajęła się resztą.

Kanion Matka w Praktyce.

Kanion Matka. Spacer.

    Opcji zwiedzania jest kilka. Można udać się na spacer wzdłuż wody, podziwiać przyrodę na tyle, na ile pozwolą rosnące wokoło krzaczory. Należy jednak uważać na kamienne ściany, zdarza się, iż jakiś większy bądź mniejszy kamień się obsunie. Nie musimy chyba mówić, że jest to dość niebezpieczne? Kilka godzin przed naszą wizytą taki właśnie kamień zleciał w góry i część trasy zamknięto. Zawiedzeni turyści zawracali. My poszliśmy do obsługi i zasięgnęliśmy języka. Powiedzieli, że właściwie to już można przejść 😛 Tak też zrobiliśmy, ominęliśmy barierki a tłum podążył naszym śladem. Kiedy wracaliśmy barierek już nie było.

    Sama ścieżka też do najbezpieczniejszych chyba nie należy… Jest wąska, chwilami pozbawiona jakichkolwiek zabezpieczeń czy barierek. Zatem jeżeli wybieracie się na rodzinne zwiedzanie, to raczej trzeba sobie odpuścić (początek szlaku jest ok, są barierki,a trasa tylko lekko faluje). Ale jeżeli ktoś lubi przechadzki z małym dreszczykiem emocji… 😛

    Spacer jest całkiem przyjemny, można pocykać kilka zdjęć, o ile inni nie depczą Wam po piętach. Ale… Po kilku kilometrach stwierdza się, iż nic się nie zmienia, obraz wciąż taki sam, może tylko krzaków więcej. Także nie krążyliśmy bez celu godzinami, po jakiś czasie zawróciliśmy.

Kanion Matka. Monastyr św. Mikołaja i Widok z Góry.

    Można również kupić bilet na przeprawę łódką na drugą stronę kanionu (30 denarów) i udać się na wędrówkę pod górę do malowniczo położonego monastyru. I to bardzo chcieliśmy zrobić! Niestety Piotrek nabawił się nieprzyjemnej kontuzji (pamiątka po wędrówce na Olimp – klik), która uniemożliwiła nam zdobycie tegoż małego szczytu…

Kanion Matka. Łódki i Kajaki.

    Jeszcze inna opcja to grupowa wyprawa łódką. Czas: godzina, koszt: ok. 400 denarów, czyli 30 złotych. Dodatkowym atutem jest możliwość zwiedzenia jaskini solnej. Można również wypożyczyć kajak i samemu odkrywać uroki Kanionu (pojedynczy kajak  – 150 denarów za 30 minut, 300 denarów za 60 minut; dwuosobowy kajak – 250 denarów za 30 minut i 500 denarów za 60 min). Wszystkie ceny podane za 1 osobę.

    I to również nam się nie udało. Czekaliśmy, czekaliśmy, czekaliśmy. A nie zjawiał się ani pracownik, ani łódeczki. Zbierająca się grupa robiła się coraz bardziej niecierpliwa. Co jakiś czas ktoś zawracał i udawał się w stronę przystanku autobusowego, tak też zrobiliśmy i my.

[Not a valid template]

Kanion Matka – rzadko odwiedzana przez turystów Macedonia też ma się czym pochwalić. 

Adres: Matka Street 1, Village Matka 1000, Szerokość geograficzna: 41.950442, Długość geograficzna: 21.2991.

Godziny otwarcia: bez ograniczeń.

Koszt: bezpłatnie.

Kanion Matka Jako Ucieczka z Wielkiego Miasta.

    Kanion Matka to ostoja ciszy i spokoju znajdująca się zaledwie 15 kilometrów na południowy-zachód od Skopje. Położenie jest zatem niezwykle atrakcyjne zarówno dla mieszkańców stolicy, jak i dla turystów. A tych drugich nie ma w Macedonii za wiele…

    Kanion Matka to taki mały macedoński raj, gdzie człowiek zapomina się na chwile. Kraj bez dostępu do morza, bez milionów leżaków na plaży również musi mieć swoje miejsca, gdzie można uciec. Macedonia ma Jezioro Ochrydzkie, ma też Kanion Matka.

    Nie można powiedzieć, że miejsce nie jest warte uwagi. Na pewno ma w sobie coś magicznego, ale nie kupiło nas do końca… Może zabrakło nam kajaków? Pewnie tak… Bardzo też żałujemy, iż nie mogliśmy wejść na górę i podziwiać kanion z wysoka. Polecamy zatem skorzystać z aktywności oferowanych przez to urocze miejsce. Sam spacer pozostawi w Was sporo niedostatku i wiecznego głodu Kanionu Matka…

Leave a Reply

Facebook