Jak zwiedzać Londyn i nie zwariować? Jak zwiedzać Londyn i nie zbankrutować? Odpowiedzi na te pytania do łatwych nie należą. Stolica Wielkiej Brytanii to niesamowite miejsce tętniące życiem, to kilka miast w jednym, to totalna ludzka mieszanka i wielokulturowość. Jednocześnie Londyn to okropnie przeludnione miasto, do tego jedno z najdroższych na świecie. Czy zatem warto zapuszczać się w tę miejską dżunglę? Czy Big Ben, Pałac Buckingham, London Eye, Pałac Westminsterski, Opactwo Westminsterskie, Piccadilly Circus, Trafalgar Square, Tower of London to atrakcje warte świeczki?

Sesja z Budką Telefoniczną to Absolutna Konieczność w Stolicy Wielkiej Brytanii. Widok na Miasto z Tower of London.

 

Londyn i Wielka Brytania. Na Pewno Tego Chcecie?

    Big Ben, Pałac Buckingham, London Eye, Pałac Westminsterski, Tower of London i wiele innych znanych na światową skalę atrakcji turystycznych to tak naprawdę dopiero czubek góry lodowej tego, co Londyn ma do zaoferowania. Można tutaj spędzić 40 dni i 40 nocy i, cały czas mieć coś do zobaczenia, coś co nadal będzie czekać na odkrycie.

    Londyn jest standardowym punktem na mapie Europy dla wszystkich przybyszów z innych kontynentów. Jest to po prostu absolutny Must See. Ale nie tylko dla amerykańskich i japońskich turystów. Europejczycy również zmierzają gromadnie do stolicy Wielkiej Brytanii, by zobaczyć cuda ludzkiej cywilizacji na własne oczy.

    I gdyby tylko na tym się zatrzymać, to pewnie nie byłoby tak źle. Jednak… Londyn i w sumie całe wyspy są bardzo otwarte na przybyszów. A ci przyjeżdżają, zostają, zakładają rodziny. I tak stolica Wielkiej Brytanii ma już problemy z ich pomieszczeniem. Teraz dodajmy do tego masakryczną liczbę turystów z całego świata. Jesteście na to gotowi? Dacie radę chodzić slalomem po ulicy i cykać zdjęcia nie wymarzonych budynków tylko milionów turystów wokół? Nadal jesteście za? OK to zaczynamy!

 

Londyn: Atrakcje, Które Każdy Musi Zobaczyć.

    Zanim staniecie w kolejce do kasy, przeszukajcie internet. Bilety na większość brytyjskich atrakcji dostępne są online w nieco niższych cenach, często też można nabyć pakiety na kilka atrakcji bądź 2 bilety w cenie 1 (promocja działa na wybrane obiekty z aktualnym biletem kolejowym; więcej info – klik).

 

Big Ben i Pałac Westminsterski.

    Big Ben to absolutna wizytówka Londynu i w sumie całego kraju. W rzeczywistości wieża jest tylko częścią większego projektu, jakim jest Pałac Westminsterski. Ten neogotycki pałac jest siedzibą brytyjskiego parlamentu. Jego początki sięgają XI wieku, był kiedyś siedzibą brytyjskich władców, a sam budynek przetrwał kilka pożarów. Obecnie jest to zabytek I klasy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac można zwiedzać w soboty przez cały rok oraz przez większość dni tygodnia w czasie parlamentarnych wakacji. Ciekawe są zasady panujące na terenie obiektu: nie można nosić kapeluszy ani trzymać rąk w kieszeniach, obowiązuje też tutaj zakaz aresztowań.

Big Ben i Pałac Westminsterski, Londyn.

 

Adres: Westminster, Londyn SW1A 0AA, Wielka Brytania.

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9.00-17.00.

Koszt: poniżej £20.

 

Opactwo Westminsterskie.

    Miejsce koronacji królów Anglii i Wielkiej Brytanii, ale też miejsce ich spoczynku, jedna z najważniejszych świątyń anglikańskich w kraju. Legenda głosi, iż we wczesnym średniowieczu miejscowemu rybakowi objawił się św. Piotr. Na pamiątkę tegoż wydarzenia powstał kościół. Pojawia się jednak problem podczas prób datowania tej pierwszej świątyni (teorie: VII, VIII, X wiek). W Opactwie znajduje się 450 grobowców i pomników, groby nie tylko królów Anglii, ale też wielu słynnych osób np. Karola Dickensa, a wśród tablic pamiątkowych znajdziemy też tablicę poświęconą Williamowi Szekspirowi. Niezwykle ważna pozycja dla miłośników historii. Zarazem dość droga… Polecam udział w nabożeństwie. Wówczas można poznać budynek od środka i to za darmo 😛

Opactwo Westminsterskie, Londyn.

 

Adres: 20 Deans Yd, Westminster, London SW1P 3PA, Wielka Brytania.

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota (godzinny są zmienne, więc warto sprawdzać na stronie (klik). W niedziele i święta odbywają się nabożeństwa z darmowym wstępem dla wszystkich.

Koszt: Dorośli: £20, studenci, seniorzy: £17, dzieci (6-16 lat): £9, dzieci (0-5 lat): bezpłatnie.

 

Pałac Buckingham.

    Pałac Buckingham jest drugą, obok Windsor, siedzibą władców Wielkiej Brytanii (od 1837 roku). Obecnie jest to największy na świecie pałac królewski. Pałac… hmm… z zewnątrz oszałamiający nie jest, trzeba przyznać. Może wnętrza rzucają na kolana. Może… A, i rozdmuchana na światową skalę uroczysta zmiana warty po godzinie 11.00 nie jest niczym niezwykłym. Ochów i achów nie będzie. Jeżeli już tutaj zajrzycie, to warto przespacerować się przez pobliski St James’ Park. Ogrom kaczek, gołębi, innych ptaków i wiewiórek na pewno pozwoli Wam na chwilę relaksu w wielkiej miejskiej dżungli, jaką niewątpliwie jest Londyn.

Pałac Buckingham oraz Pobliski St James’ Park, Londyn.

 

Adres: Westminster, Londyn SW1A 1AA, Wielka Brytania.

Godziny otwarcia: codziennie 9.30-19.30 (sierpień i wrzesień – kiedy królowa znajduje się poza rezydencją).

Koszt: £19.75 – The State Rooms (Komnaty Królewskie), £28.50 – The State Rooms and Garden Highlights Tour (Komnaty Królewskie i Ogrody Królowej), £34.50 – A Royal Day Out (Komnaty Królewskie, Stajnie Królewskie i Galeria Królowej).

 

London Eye.

    Ogromny i widoczny z daleka diabelski młyn (135 metrów) zapisał się już w historii jako jeden z symboli miasta. Jest to najwyższa w Europie tego typu konstrukcja. Pełny obrót trwa 30 minut, co daje baaaardzo dużo czasu na nacieszenie się widokiem Londynu z góry. Może nawet trochę za dużo. Po takim czasie większość turystów wychodzi najnormalniej w świecie znużona i zniesmaczona samą atrakcją i jej ceną. Tym bardziej, że do pojedynczego wagonika wpakować można nawet 20 osób. To tyle z romantycznych wyobrażeń na temat podziwiania przepięknej panoramy miasta tylko we dwoje…

London Eye, Londyn.

 

Adres: Lambeth, Londyn SE1 7PB, Wielka Brytania.

Godziny otwarcia: codziennie 11.00-18.00.

Koszt: Dorośli: £18.90, seniorzy: £15, dzieci (4-15 lat): £11.10, dzieci (0-4 lat): bezpłatnie.

 

Tower of London.

    W rzeczywistości nie wieża (nazwa jest troszkę myląca), a cała twierdza usytuowana na brzegu Tamizy zaraz przy sławnym Tower Bridge. Tower of London zasłynęło jako więzienie, z którego rzekomo ucieczki nie było. Losy budowli są jednak bardziej skomplikowane niż nam się wydaje. W swej historii budynek był nie tylko więzieniem, ale też fortecą, pałacem, ale również służył jako… zoo. Wręcz kosmicznie droga atrakcja. Na mnie wrażenie zrobił tylko fakt, że stałam w miejscu, gdzie życie zakończyła Anna Boleyn.

Tower of London oraz Tower Bridge, Londyn.

 

Adres: St Katharine’s & Wapping, Londyn EC3N 4AB, Wielka Brytania.

Godziny otwarcia: wtorek – sobota 9.00-16.30, niedziela – poniedziałek 10.00-16.30.

Koszt: ok. £25.

 

Piccadilly Circus.

    Piccadilly Circus to skrzyżowanie głównych ulic w samym sercu teatralnego rewiru West End w Londynie (dzielnica Soho). Piccadilly Circus śmiało można uznać za główny punkt handlowy i rozrywkowy dzielnicy West End w Londynie. Miejsce jest mocno rozpoznawane głównie dzięki ogromnym reklamom świetlnym. I… szczerze mówiąc nic więcej tu nie ma. Jedno zdjęcie i miejsce załatwione. Co innego natomiast zgubić się w labiryncie wąskich i tajemniczych uliczek Soho…

Piccadilly Circus, Londyn oraz Standardowe Tłumy na Ulicach Miasta.

 

Adres: West End, Londyn (dzielnica Soho).

Godziny otwarcia: bez ograniczeń.

Koszt: darmowe.

 

Trafalgar Square.

    Plac w centrum Londynu, mały, lecz niezwykle gwarny i tłoczny (jak każde miejsce w mieście). Kolumny, pomniki, fontanny, Galeria Narodowa. Same perełki wokoło. Ja tego nie czuję, dla mnie Trafalgar Square to po prostu miejsce, gdzie usytuowany jest kościół St. Martin in the Fields. Tam odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Czasami nawet za darmo.

Trafalgar Square, Londyn. Na Drugim Zdjęciu Widać w Oddali Kościół St. Martin in the Fields.

 

Adres: Trafalgar Square, London WC2N 5DN, Wielka Brytania.

Godziny otwarcia: bez ograniczeń.

Koszt: darmowe.

 

Londyn. Zatem Czy Warto?

    Oczywiście, że warto! Po prostu odbębnijcie szybko podstawowe punkty, które Wam zaprezentowałam i ruszajcie na podbój prawdziwego Londynu. Każda dzielnica kryje inne skarby. Jest jeszcze Camden Town i Little Venice (mój faworyt, nawet mimo tłumów), jest Whitechapel (gdzie szalał Kuba Rozpruwacz), bogato wyposażone muzea, piękne parki, jest wiele innych miejsc. Londyn może być niezwykle fascynujący dla zwiedzających, gorzej jeżeli zostajecie tu na dłużej… Ale to też kwestia gustu 😛

    Kolejna sprawa – płatne atrakcje. Atrakcje, które dla przeciętnego turysty kosztują co najmniej dwa razy za dużo. To nie są wyścigi. Nie wszystko trzeba „zaliczyć”. Big Ben czy Pałac Buckingham najczęściej podziwiany jest tylko z zewnątrz. Nie każdy pokusi się na bilet za £20 co chwilę… I nie ma się co tego wstydzić. Londyn ma też wiele do zaoferowania całkowicie za darmo. A o tym jeszcze napiszemy…

Inne posty, traktujące o Anglii znajdziecie w karcie kraju – klik.

Join the discussion 2 komentarze

  • Renata pisze:

    Już co najmniej kilka razy miałam okazję być w Londynie i jakoś nigdy się nie udało. Może nie jest mi to dane 😉 W każdym razie – fajny wpis 🙂

    • Monopolka pisze:

      W takim razie na pewno widziałaś wiele innych ciekawych miejsc w Londynie 🙂 A przecież te standardowe nie zawsze są najlepsze 😛 Moje ulubione to trochę szalone Camden Town. Pozdrawiam i życzę udanych wojaży!

Leave a Reply

Facebook