Mnogość i różnorodność islandzkich wodospadów może przyprawić o mocny zawrót głowy. Podczas naszej pierwszej wyprawy do krainy lodu i ognia zwykliśmy mówić, że „Dzień bez wodospadu jest dniem straconym”. Rzeczywiście coś w tym jest. Woda spływa wartkimi strumieniami wszędzie wokoło i niekoniecznie ludzie nadążają nadawać nazwy tym licznym cudom przyrody. Zdążyli jednak nadać nazwę jednemu z moich absolutnie ulubionych wodospadów na wyspie – Glymur. Tak właśnie nazywa się okaz, który Wam dzisiaj zaprezentuję.

Glymur to Zdecydowanie Jeden z Najciekawszych Islandzkich Wodospadów.

Glymur a Inne Islandzkie Wodospady.

    Glymur (198 metrów) jest drugim najwyższym wodospadem w Islandii. Bardzo długo, bo aż do 2011 roku uważany był za ten najwyższy. Teraz ten honor przypada innemu – Morsárfoss (240 metrów). Nie oznacza to jednak, że Glymur stracił na popularności. Nadal jest mocnym punktem na islandzkiej mapie. Mocnym, ale nie tak, jak na to zasługuje.

    Delikatnie mówiąc nie jest najczęściej odwiedzanym wodospadem na Islandii. Te honory przypadają okazom zlokalizowanym na terenie Złotego Kręgu (tj. Gullfoss oraz Öxarárfoss). Kolejne często odwiedzane wodospady to Seljalandsfoss, Skógafoss, Dettifoss, Goðafoss… Wiele innych jest traktowanych przychylniej przez turystów. Dlaczego Glymur nie znajduje się przynajmniej w okolicy szczytu listy? A dlatego, że do wodospadu najpierw trzeba dojść…

Celem jest Wodospad Glymur. A po Drodze…

    Wyprawa może nie jest dramatycznie trudna, nie trzeba też przejść dziesiątek kilometrów w interior. Jednocześnie jednak wodospadu nie zobaczymy z ulicy, a na dotarcie do celu trzeba sobie zarezerwować jakieś 4 godziny. Część trasy przypomina delikatną wspinaczkę, nawet co jakiś czas natkniecie się na barierki czy łańcuchy (tak niepospolite w Islandii…) trzeba przeprawić się przez lodowatą rzekę (woda sięga mniej więcej do uda, a nurt jest zdradliwy i porywisty) i ogólnie trekking do najłatwiejszych nie należy. Może jest taki… o średnim poziomie trudności. Należy być uważnym i zachować ostrożność. Cała trasa to jakieś 5 kilometrów.

Droga do Wodospadu Wiedzie Przez Jaskinię, Rzekę i Oferuje Piękne Widoki.

Adres: Glymur Hvalfjörður/Botnsdal, 47, 301 Akranes, Szerokość geograficzna: 64.391022, Długość geograficzna: -21.251961.

Godziny otwarcia: bez ograniczeń.

Koszt: darmowy.

Wodospad Glymur – Wart Każdej Ceny.

    Warto sięgać po coś, co wymaga wysiłku. Czego nie dostajemy od tak i za darmo. To zawsze cieszy bardziej. Tak samo w życiu prywatnym, jak i podczas wycieczek. Zasada prosta, sprawdza się wszędzie i zawsze.

    Widoki po drodze nagrodzą każdy trud, warte są każdego kroku. Będzie jaskinia, w pogodny dzień powinny być permanentne tęcze. Piękno, natura, wyciszenie. I radość i satysfakcja z kolejnego osiągniętego celu. Gorąco polecamy wodospad Glymur przy okazji wizyty w Islandii.

    Posty, które również powinny Was zainteresować: Trekking w Górach Przeklętych (Kosowo), Zdobycie Olimpu (Grecja), Droga na Zugspitze (Niemcy) – Dzień I, Dzień II, Gorąca Rzeka w Hveragerði (Islandia).

Więcej o Islandii znajdziecie w karcie kraju – klik.

Leave a Reply

Facebook