Islandzkie lato, a islandzka zima. Taki macie wybór (wiosna i jesień są niezauważalne do tego stopnia, iż mówi się o występowaniu tylko dwóch pór roku). Ale jak zdecydować mądrze kiedy obie z nich mają dużo do zaoferowania, czas nagli a kasa szybko topnieje? A no trzeba zrobić listę za i przeciw, zdecydować na czym Wam zależy bardziej, na czym mniej, zastanowić się czego oczekujecie od tej pełnej możliwości wyspy. Nie przedłużając: Kiedy jechać na Islandię? Hmm… Odpowiemy Wam w zestawieniu: podróż na Islandię latem kontra podróż na Islandię zimą. Do dzieła!

    Zaznaczę tylko, iż wszystkie podane przeze mnie godziny dotyczą Reykjaviku. Czym dalej na północ, tym większe różnice.

Kiedy jechać na Islandię?!

Islandzkie Lato.

    Islandzkie lato niemalże w niczym nie przypomina naszego. Pogoda zmienia się jak szalona. Czasami można się opalać, czasami toniemy w nieprzerwanym od miesiąca deszczu, czasami jest więcej słońca w nocy niż w dzień. Islandzkiej pogody nie da się opisach w kilku słowach.

Brak limitów czasowych.

    Dzień jest długi, a noc krótka, bądź nie ma jej niemalże wcale 😛 Fakt ściemnia się między 24.00 a 3.00, jednak nadal jest widno. Taka tam szarówka. Jak bardzo się ściemni? Trudno powiedzieć, zależy od zachmurzenia.

Przejezdne drogi.

    Niemalże wszystkie drogi będą przejezdne, nawet te w głębi wyspy. Piszę niemalże, bo jak wiadomo tutaj rządzi natura, zawsze mogą wydarzyć się sytuacje pogodowe uniemożliwiające co trudniejsze przeprawy, np. błoto czy zmiana biegu rzeki. Oczywiście mówimy tutaj o drogach typu off-road. Utwardzone drogi (w tym oczywiście cała trasa nr 1) latem powinny być całkowicie przejezdne.

Ciepło.

    Hmm… Z tym bym uważała. Obecnie (2018) mamy najzimniejsze i najbardziej deszczowe lato od kilkudziesięciu lat. Normalnie średnia temperatura o tej porze roku to jakieś 11-15 stopni. Czasami (szczególnie w okolicy Akureyri) odnotowuje się temperatury nawet powyżej 20 stopni Celsjusza. W nocy jest zdecydowanie zimniej, powiedziałabym jakieś 5 stopni. Ale jak wiadomo, pogoda na Islandii jest delikatnie mówiąc zmienna. Na pewno trzeba się nastawić na wiatr i deszcz.

Maskonury i Wieloryby.

    Maskonury przylatują na Islandię w sezonie letnim, by złożyć jaja i wychować młode. Następnie wracają na morze. Zatem jeżeli chcecie je zobaczyć, to tylko wtedy. Wyprawy na wieloryby również charakteryzują się większym powodzeniem w tym sezonie.

Mnogość atrakcji.

    Latem macie multum możliwości i co wiąże się z poprzednimi punktami, macie czas na ich realizacje. Zatem latem na pewno możecie lepiej wykorzystać dany Wam czas i więcej zobaczyć. Podobnie sprawa ma się np. z restauracjami. Część miejsc jest otwarta tylko w sezonie letnim.


Islandzka Zima.

    Islandzka zima może być spełnieniem Waszych marzeń, ale może się też okazać największym koszmarem. Jako że warunki pogodowe trudno jest przewidzieć, warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

Prawdziwa zima.

    Jeżeli tęsknisz za prawdziwą zimą, białym puchem nawet na wysokość dorosłego człowieka, a nie pluchą i trzaskającym mrozem na poziomie -30, to islandzka zima jest dla Ciebie. Jest biało, przepięknie i… wcale nie tak zimno. Wybieraliśmy się w teren kilka razy (zima 2017/2018) i najniższa temperatura jaką zaobserwowaliśmy to -17 stopni. W Reykjaviku jest normalnie od -5 do 0 stopni. Nie muszę chyba wspominać, że jest wietrznie, prawda? Bardzo wietrznie. Do tego stopnia, że potrafi zrzucić jacuzzi z czyjegoś balkonu prosto na Wasze auto (żartuję, to są sytuacje ekstremalne xD). Ale na pewno to bardziej wiatr reguluje temperaturę odczuwalną, nie samo zimno.

Ciągła noc.

    Nieprzerwana zimowa noc w Islandii to mit. Najciemniejszym miesiącem jest grudzień, kiedy słońce wstaje ok. 11.00 a zachodzi ok. 16.00. Listopad i styczeń już zaoferuje Wam więcej dnia. Słońce będzie wstawać już ok. 9.00-10.00, a zachodzić ok. 17.00-18.00. Oczywiście, wszystko zależy też od zachmurzenia, ale nie jest tak źle jak się wszystkim wydaje. Dla mieszkańców zima jest wręcz czasem odpoczynku od nieustannego światła, które gości tutaj latem.

Dobry plan.

    W związku z tym, że czas macie dość mocno ograniczony, musicie się dobrze zorganizować. Trzeba przecież jak najlepiej wykorzystać te kilka godzin słońca. Jak tego nie zrobicie, tracicie dzień…

Nieprzejezdne drogi.

    Trzeba na bieżąco sprawdzać (KONIECZNIE) czy drogi są przejezdne (dotyczy to nawet słynnej trasy nr 1). Może się wydarzyć, że utkniecie gdzieś w jakiejś małej wiosce, bo nagle zamkną drogi. Czekać Was będzie wówczas nocleg w jakieś szkole czy restauracji. Nie ważne czy musicie oddać auto, czy macie lot z powrotem. Z pogodą nie wygracie.

    Pod tekstem znajdziecie linki do stron, które pomogą Wam kontrolować sytuację.

Trudne warunki pogodowe.

    Ponownie: pogoda. Wichury takie, że niemalże wywraca samochody (trzeba jechać na skręconej kierownicy), śnieżyca uniemożliwiająca widoczność (nie widzicie nawet auta jadącego przed Wami), ślisko i zaspy OD RAZU PRZY DRODZE (nie zjeżdżajcie na pobocze, czasami wydaje się, iż obok Was jest stabilna ziemia, ale może to być po prostu śnieg w rowie między drogą, a zjazdem). Zimą czeka na Was wiele niespodzianek, jeżeli nie nawykliście do takich warunków na drodze, lepiej nie wypożyczajcie auta ze względu na Wasze bezpieczeństwo.

Atrakcje zimowe.

    Zimą możecie skorzystać z typowo zimowych form aktywności: snowboard, narty, psi zaprzęg, skuter śnieżny, ale również wejść do jaskini lodowej, sam spacer po lodowcu dostarcza więcej wrażeń zimą niż latem. Sam lodowiec wygląda wówczas magicznie.

Zorza Polarna.

    Jedynie zimą jest na tyle ciemno, by ujrzeć to wspaniałe zjawisko. Pamiętajcie jednak, że nie macie żadnej gwarancji, iż zorza polarna pojawi się na Wasze zawołanie akurat w czasie kiedy tutaj będziecie. Ponownie, natura rządzi.


Podróż na Islandię Latem a Zimą. Kiedy Jechać na Islandię?

    Jak widzicie, Islandia ma wiele do zaoferowania latem i wiele zimą. Dodatkowo sama wyspa wygląda zupełnie inaczej w zależności od pory roku. Dosłownie jak 2 kompletnie różne kraje, które trzeba zobaczyć. Zatem kiedy jechać na Islandię i co my byśmy wybrali? Zdecydowanie i jednogłośnie: podróż na Islandię 2 razy. Latem i zimą. Dlaczego? Bo warto 😛

Przydatne Linki:

Oficjalna strona Instytutu Meteorologii – aktualna prognoza pogody i ostrzeżenia

The Icelandic Road and Coastal Administration / Road Conditions and Weather – aktualne informacje o stanie dróg (wystarczy kliknąć na interesujący Was fragment wyspy). KONIECZNIE SPRAWDZAĆ ZIMĄ!!!

Inne poradniki:

Wybór odpowiedniego środka transportu na Islandii.

Leave a Reply

Facebook