Autobus czy samochód? Zorganizowana wycieczka z biurem podróży, a może rower lub autostop? Możliwości jest wiele, to i powstają dylematy, i problemy z wyborem. Bo przecież sposób transportu jaki wybierzemy zaważy na całym wyjeździe, jego charakterze, ewentualnych przygodach po drodze czy odwiedzonych atrakcjach. Postaramy się porównać poszczególne opcje, aby pomóc Wam uporać się z powyższym problemem.

Nasz Wybór: Samochodem po Islandii.

Autostop, czyli Niech Żyje Przygoda!

    Autostop, ulubiony środek transportu każdego szanującego się backpackersa i łowcy przygód ma się całkiem dobrze na Islandii. Sami nie korzystaliśmy, ale autostopowicze, których podwoziliśmy mówili, że maksymalnie czekali jakoś pół godziny.

    Jednak należy wziąć pod uwagę pewien dość poważny czynnik – islandzką pogodę. Co jeżeli akurat przez te 30 minut będzie niemiłosiernie lało? Myślicie, że wszyscy Was tak chętnie wezmą do swojego wypucowanego auta? 😛 Nie wspominam oczywiście o warunkach pogodowych w sezonie zimowym, a i wtedy znajdzie się kilku śmiałków z kartką przy drodze.

Rower dla Aktywnych, którym Pogoda Niestraszna.

    Nie da się ukryć. Rower jest wręcz wybornym rozwiązaniem. Pozwala na bliski kontakt z matką naturą. A jeżeli jesteś wprawnym cyklistą to zmienna pogoda Ci chyba nie straszna xD W innym przypadku, radzę przemyśleć ten pomysł ponownie.

Autobus. Teoretycznie Tanio…

    Do większych miast i co bardziej popularnych miejsc kursują autobusy. Nie korzystaliśmy z komunikacji międzymiastowej, więc nie bardzo możemy się wypowiedzieć na ten temat, ale bilet autobusowy w Reykjaviku kosztuje 460 ISK (ok. 16,20 PLN). No cóż, najtaniej to nie jest.

Aktualizacja: Reykjavik – Akranes 960 ISK, Reykjavik – Akureyri 10560 ISK, Reykjavik -Jökulsárlón 12000 ISK, Reykjavik – Egilsstaðir 18720 ISK. Cena przejazdu autobusem miejskim w Reykjaviku skoczyła już do 480 ISK.

Aktualne ceny oraz kupno biletów: aplikacja Strætó.

Samochodem po Islandii. Swoboda i Niezależność.

    Niekwestionowany lider przynajmniej na naszych wycieczkach. Swoboda, niezależność, możliwość spania w aucie. Coś pięknego xD Taka opcja jest idealna dla ludzi zorganizowanych, którzy mogą sobie pozwolić na wnikliwą analizę odwiedzanego kraju celem przygotowania dokładnego planu. No bo przecież chyba po to wypożyczamy auta, prawda? Bo mamy wiedzę podpartą literaturą i wiemy dokładnie czego oczekujemy po danej podróży, znamy opcje alternatywne, które metodą eliminacji odrzuciliśmy i wybraliśmy właściwą dla nas esencję kraju.

    Jeżeli nie jesteście takimi właśnie ludźmi, może warto się zastanowić czy kosmiczne koszta wypożyczenia auta na Islandii są warte swojej ceny w Waszym przypadku? Może skoro i tak myślicie o wyższej półce cenowej, zostawić plan profesjonaliście? A może jednak lepiej pomyśleć o tańszym transporcie, jeżeli i tak nie będziecie mieli planu. Wszystko zależy od Waszych oczekiwań 😛

    Zastanówmy się jednak o jakim przedziale cenowym mówimy. Koszta zależą oczywiście od wielu czynników. Jakie auto, z jakim wyprzedzeniem je zamawiacie i w jakim terminie. Jeżeli chcecie latem objechać tylko trasę nr 1, wystarczy Wam zwykłe auto bez 4×4. Jeżeli chcecie się trochę lepiej pobawić to 4×4 jest już koniecznością, jeżeli chcecie ruszyć w nieznane, przekraczać rzeki i dostać się w interior, potrzebne auto z kominem, żeby nie zalało Wam silnika. Także, jak widać, trudno jest tutaj podać przybliżoną cenę za auto.

    Przykład: Wpisałam w wyszukiwarkę wypożyczalnię aut w Islandii w celu zarezerwowania samochodu na jutro (lipiec 2018). Wyskoczyło oczywiście kilka kategorii w przedziale cenowym 400-1000 PLN za 1 dzień. 

Zorganizowana wycieczka z biurem podróży. Jakość a cena…

Islandia. Wycieczki Autokarowe.

    Wewnątrz tego punku nadal mamy kilka opcji. Zacznijmy od najbardziej popularnych i mocno przerobowych wycieczek autokarowych. Powiem tak: nigdy na takiej wycieczce nie byliśmy i sama nie wiem czy mielibyśmy na to ochotę. Szczerze wątpię.

    Jestem osobą ceniącą sobie wolność i swobodę. W takich spędach czuję się jak ptaszek w klatce. To jest po prostu nie dla mnie i tyle. A tutaj autokar pełen rozwrzeszczanych turystów, jakiś tam pilot może i gada do mikrofonu, ale jak tu go usłyszeć skoro przed nami ktoś namiętnie rozmawia przez telefon, czas zaplanowany co do minuty, pośpiech, oklepane atrakcje i postoje w co droższych sklepach z pamiątkami i kawiarniach. Nie, dziękuję. Aczkolwiek dla wielu osób plusem może być cena takich usług. Przykładowo wycieczka na Golden Circle powinna kosztować około 10 000 ISK za osobę (około 350 PLN).

Islandia. Małe 8-osobowe busy.

    Kolejną opcją są wycieczki w busach, gdzie mieści się około 8 osób plus kierowca. Są one reklamowane jako PRYWATNE, kameralne wyprawy. W rzeczywistości są dokładnie takie same jak poprzednia analizowana opcja. Łączona grupa, czyli taka gdzie nie wszyscy uczestnicy wyprawy się znają nigdy nie będzie prywatną. Prosta sprawa. Ceny zazwyczaj lekko wyższe, niż analogicznych wycieczek autokarowych.

Wycieczki zorganizowane na Islandii (max 3-5 osób).

    Ostatnią i na pewno najdroższą opcją są wycieczki prywatne, gdzie mieści się do 3-5 osób i kierowca. Kiedy to rzeczywiście masz swojego przewodnika na wyłączność i możesz śmiało korzystać z jego wiedzy i doświadczenia, a plan wycieczki będzie dopasowany dokładnie do Twoich potrzeb. Każda taka wycieczka wygląda inaczej, bo każdy klient jest inny. Przekłada się to również na zaangażowanie przewodnika, który nie biega kilka razy dziennie po tych samych oklepanych miejscach, a jego praca jest zróżnicowana, prowadzi swoich podopiecznych poza utartymi szlakami (jeżeli tego wymagają).

    Wiadomo, że wszystko ma swoją cenę. Taka zabawa to koszt ok. 1000 PLN za dzień (w przypadku 1-2 osób). Wiadomo, że dla grupy 3-4 cena będzie inna. Wiadomo, że ceny są również inne w zależności od trasy, którą się wybierze. Wiadomo również, że jest to  najlepszy i najłatwiejszy sposób, żeby wykorzystać w 100 % dany Wam czas na Islandii. Oczywiście, że nie każdy może sobie na taki luksus pozwolić. Każdy ma swój własny sposób na Islandię. A jaki jest Twój?

Leave a Reply

Facebook