Skip to main content

       Przed nami dzień pełen zadumy i kontemplacji, zastanawiania się nad przeszłością i teraźniejszością, okrucieństwem i miłosierdziem. Zwiedzamy dawny Obóz Koncentracyjny Dachau, czyli obecne Muzeum Miejsce Pamięci Dachau.

    Poprzednio opisaliśmy trzy bawarskie miejscowości: Würzburg wraz ze wspaniałymi barokowymi wnętrzami biskupiej rezydencji oraz  Rothenburg ob der Tauber i Dinkelsbühl jako przykłady starodawnej i kolorowej niemieckiej architektury.

[Not a valid template]

    Obóz Koncentracyjny Dachau oraz rzeźba-swastyka.

Obóz Koncentracyjny Dachau – Podstawowe Informacje.

      Czas wrócić na trasę. W końcu mamy jeszcze przed sobą jakieś 150 km. Zmierzamy w kierunku pierwszego obozu koncentracyjnego na terenie III Rzeszy, obozu, który był wzorem dla wszystkich następnych. Położony mniej więcej 15 km na północny-zachód od Monachium (niem. München), Dachau, bo o nim właśnie mowa, miał być przeznaczony do przetrzymywania więźniów politycznych. Nie musimy chyba tłumaczyć jak było w rzeczywistości. Działał w latach 1933 – 1945. Wyzwolony przez siły amerykańskie.

Obóz Koncentracyjny Dachau (niem. Konzentrationslager Dachau) w liczbach:

Data założenia: 22.03.1933 rok

Data wyzwolenia: 29.04.1945 rok

Liczba więzionych: ok. 200 000 osób

Liczba zamordowanych: ok. 41 500 osób

Adres:

Besucherzentrum – KZ-Gedenkstätte Dachau, Pater-Roth-Str. 2a, 85221 Dachau

Godziny otwarcia:

Codziennie 9.00-17:00.
Zamknięte 24 grudnia.

Koszt:

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Są też inne dostępne opcje:

  • Przewodnik – 3,00 euro (czas: 2,5 godziny)
  • Audio-Przewodnik – 3,50 euro (ulgowy: 2,50 euro), do tego pobierana jest kaucja. W praktyce wygląda to tak, że dostajecie mapkę z zaznaczonymi punktami i słuchawkę. W określonym miejscu należy puścić konkretne nagranie. Bardzo proste w obsłudze.

My wybraliśmy audio-przewodnika w języku polskim.

Parking – 3,00 euro (nie wiemy na ile jest to prawda, gdyż od nas nie wzięli pieniędzy).

[Not a valid template]

a) Praca czyni wolnym (niem. Arbeit macht frei)… Czyli nazistowska wersja cytatu z Pisma Świętego goszcząca na bramach kilku obozów koncentracyjnych (tutaj oczywiście Dachau). Przez tę właśnie bramę, przy której teraz stoimy i często strzelamy głupie typowo turystyczne fotki, przeszło ponad 200 tysięcy osób… Ponad 40 tysięcy z nich zostało zamordowanych. Trudno jest zdecydować czy gorszy los spotkał poległych czy tych którzy przeżyli i cierpieli najdłużej… b) Miejsce dawnego Placu Apelowego c) Pomnik upamiętniający poległych d) Pomnik z napisami „Nigdy Więcej” w 5 językach. Polski się nie załapał.

Dachau – Obóz Modelowy.

    Obóz Koncentracyjny Dachau był tzw. Obozem modelowym. To właśnie tutaj poplecznicy Hitlera uczyli się jak „prawidłowo” traktować więźniów, jak pozbawiać ich wiary w siebie i godności, zmuszać do niewolniczej i wyniszczającej pracy, tutaj przeprowadzali nieludzkie eksperymenty, po których człowiek tracił chęć do dalszej egzystencji i nadzieję na lepsze jutro. Prawdziwe piekło na ziemi, z tą jednak różnicą, że z założenia na piekło człowiek ma sobie zasłużyć… Mieszkańcy obozu nie byli pytani o dobre czy złe uczynki…

Dachau – Infrastruktura i Warunki Życia…

    Na infrastrukturę obozu składały się baraki więźniów (34 sztuki), biura administracyjne SS, brama wejściowa, budynki gospodarcze, dezynfekcyjne, usługowe, szpital, areszt, krematorium, magazyny i inne. Były nawet świątynie zarówno żydowska jak i chrześcijańska. Jak widać był to dość rozwinięty system służący w sumie wykorzystywaniu istot ludzkich i ich eksterminacji.

[Not a valid template]

Świątynie chrześcijańska oraz żydowska. Być może ich zadaniem było budzenie złudnej nadziei, utrzymywanie więźniów przy życiu w celu ich dalszego wykorzystywania … Nie sądzimy raczej, że prześladowcy chcieli ułatwić swym ofiarom trudne chwile…

      Pojedynczy barak mieszkalny miał długość ok. 100 metrów. Tworzyły go dwie części, a każda z nich posiadała oddzielne wejście i podzielona była na część mieszkalną i sypialną. Początkowo warunki bytowe były dość dobre, ale z biegiem czasu więźniów przybywało, na tyle, by w ostatniej fazie przybrać wręcz miano katastrofy humanitarnej. Głód, epidemie, kanibalizm… Obecnie na terenie obozu zobaczycie bodajże 2 zrekonstruowane baraki rzucające światło na panującą tam kiedyś rzeczywistość…

[Not a valid template]

a) Aleja, wzdłuż której ustawione były baraki mieszkalne b) Część mieszkalna c) Tutaj małe porównanie części sypialnej w początkowej (zdjęcie po lewej stronie) i końcowej (zdjęcie po prawej) fazie istnienia obozu. Na początku więźniowie mieli łóżka niby „oddzielone” i nawet posiadali prywatne półeczki nad głową na swoje rzeczy. Później traktowani już byli jako bezkształtna masa…

[Not a valid template]

Przestrzeń sanitarna. No cóż… Była wspólna.

Dachau – System Kar.

       A rzeczywistość była okrutna. Elitarni członkowie SS już się o to zatroszczyli. Pełen wachlarz rozbudowanego systemu kar oficjalnych i nieoficjalnych (w praktyce przecież wszystko zależało od pomysłowości kata) zapewniał rozrywkę niemieckim żołnierzom. A karali za wszystko. Bo w sumie kto im zabroni? Przykładowo więźniowie dostawali bodajże słomiane posłania (w każdym razie takie, których nie da się równo ułożyć). A musieli to zrobić. Oficer potrafił przyjść rano z linijką i sprawdzać czy należycie elegancko ułożono łóżka. A jeżeli nie… No cóż. Jest to tylko przykład totalnie wyssanego z palca przewinienia karanego w sposób okrutny i nieetyczny. A jakie były stosowane kary za wszelakie winy i nieposłuszeństwo? Oto przykłady:

  • Areszt
  • Chłosta
  • Bicie
  • Topienie
  • Ćwiczenia fizyczne czy dodatkowa praca
  • Brak pożywienia czy pozbawienie możliwości korespondencji
  • Kara śmierci

Dachau Eksperymenty Medyczne…

     Istotną częścią funkcjonowania obozu w Dachau były eksperymenty medyczne. Podobno wszystko w imię nauki. Tutaj w dobre imię nauki zarażano więźniów chorobami, zmuszano do picia tylko słonej wody, wycinano nerw przeponowy, zamrażano, wykonywano doświadczenia w komorze ciśnieniowej czy przeprowadzano niepotrzebne operacje chirurgiczne. Czasami po totalnej katordze, jaką fundowano ‘obiektom eksperymentalnym’, kiedy już biedacy myśleli, że ból odszedł… LEKARZE próbowali przywrócić ich do życia… Jeżeli się udało, można było zacząć od początku, jeżeli nie, zawsze zostaje sekcja zwłok.

   Niemieccy oprawcy potrafili wykorzystać dosłownie wszystko nie bacząc na najbardziej podstawowe wartości, które przecież czynią nas ludźmi… Bo czyż prawdziwie humanitarne jest ściąganie skóry ze zmarłego w celu produkcji butów dla oddziałów SS? A może ktoś potrzebował nową torebkę…?

Praca Czyni Wolnym…

    Obóz Koncentracyjny Dachau był to przede wszystkim obóz pracy. Więźniowie musieli robić dosłownie wszystko, by usprawniać i rozbudowywać ich wspólnotę, jak również czuwać nad samym funkcjonowaniem obozu. Z biegiem czasu byli oni również wysyłani w inne miejsca w celu wykonywania dodatkowej pracy na rzecz firm zewnętrznych. Praca czyni wolnym…

     A co jeżeli nie czyni? To może przekształcimy ośrodek w obóz zagłady? Pod koniec trwania obozu, rozpoczęto przygotowania do wdrożenia tego planu. Ukończono budowę komory gazowej.

[Not a valid template]

a) Muzealna ekspozycja b) pomieszczenie, w którym przeprowadzano badania lekarskie… c) Krematorium w Dachau.

[Not a valid template]

Obóz Koncentracyjny Dachau, Inne Zdjęcia.

Obóz Koncentracyjny Dachau. Chwila Zadumy.

      Post ten trochę różni się od naszych poprzednich… Nie chcieliśmy przedstawiać obozu jako jednego z wielu przystanków czy atrakcji na trasie. Tutaj warto się zatrzymać, zastanowić, oddać głębszej zadumie i przemyśleniom. Czas docenić to, co mamy na co dzień, a czego nie zauważamy. Bo wolność wszyscy bierzemy za pewnik. Fakt, należy się nam. Nie wszyscy jednak i nie zawsze mieli takie szczęście…

Inne Posty O Podobnej Tematyce:

Opuszczony Szpital Psychiatryczny, Poveglia, Włochy.

Opuszczone Więzienie Patarei.

Niemcy – karta kraju, postawowe informacje i inne posty.

Leave a Reply

Facebook