Skip to main content

    Temat I czy II wojny światowej jest, jak to się mówi, szeroki i głęboki. Z drugiej strony taki temat-rzeka nigdy się nie zestarzeje i zawsze mieć będzie swoich zagorzałych wielbicieli. Co oczywiście głośno chwalić trzeba, gdyż chęć dociekania do prawdy i świadomość historyczna, to istotne punkty w kształtowaniu ludzkiej osobowości. Miliony (głównie) młodych chłopców pragną nie tylko uczyć się historii, ale też poznać ją i poczuć. Takie interakcje umożliwiają: dość popularne w Polsce rekonstrukcje historyczne oraz dobrze wyposażone muzea. A tych ostatnich jest wiele: Muzeum Czołgów w Kubince, Deutsches Panzermuseum w Munster, Muzeum Wojska Polskiego wraz z Muzeum Broni Pancernej w Warszawie, Muzeum Wojskowe Chińskiej Rewolucji Ludowej Czy Muzeum Czołgów w Bovington.

Muzeum Czołgów na Wschodzie…

    Na świecie jest wiele miejsc, w których możemy badać historię i różne jej aspekty. Wszystko zależy od tematu, który nas interesuje. My dzisiaj zajmujemy się pojazdami z czasów I i II wojny światowej. W tym kontekście na pewno interesujące jest Muzeum Czołgów w Kubince, położone jakieś 60 km od Moskwy, gdzie można znaleźć jedyny na świecie prototyp superciężkiego niemieckiego czołgu Panzerkampfwagen VIII Maus. Jest to nielicha gratka dla znawców tematu.

…I Muzeum Broni Pancernej na Zachodzie.

    Z kolei za niemiecką granicą znajdziemy Deutsches Panzermuseum w miejscowości Munster. Nieco bardziej dostępne z uwagi na brak konieczności wyrabiania wizy do Rosji, ale wcale nie mniej ciekawe. Tutaj z kolei można znaleźć bogatą kolekcję niemieckich eksponatów i replik, jak np. jedyna replika czołgu A7V, będącym odpowiedzią Cesarstwa Niemieckiego na brytyjsko-francuskie Marki.

Bovington, Czyli Ciężkie Działa Na Wyspach Brytyjskich.

    My jednak zajmiemy się innym równie interesującym muzeum, jakim jest Muzeum Czołgów w Bovington. To właśnie tutaj organizowany jest corocznie znany na całym świecie Tankfest – największy i najlepszy pokaz dumnych i okazałych śmiercionośnych maszyn podziwianych po dziś dzień. Wówczas wizyta w Bovington staje się spełnieniem marzeń historycznych fanatyków. Czołgi wyprowadzane są z hangarów i niektórymi można się przejechać. My niestety na takiej uroczystości nie byliśmy, ale powiedzmy sobie szczerze… Każdy, nawet szary dzień, z łatwością można pokolorować w Muzeum Czołgów w Bovington… o ile wielkie działa leżą w kręgu waszych zainteresowań 😛 Odwiedziliśmy ten przybytek przy okazji wizyty brata Oli – Michał spędził z nami 11 dni, głównie w Londynie, ale nie zabrakło też małych smaczków, jak to właśnie miejsce, które generalnie chyba było głównym motywem jego odwiedzin, a nie jakaś tam nudna wizyta u starszej siostry…

Okopy, Dekoracje, Zdjęcia w Lustrach i Gra w WOT. Nic Dodać, Nic Ująć.

    No dobra, gadamy tak o Bovington, ale gdzie to w ogóle jest i z czym to się je… i o co chodzi? Jest to zlokalizowane w Dorset muzeum broni pancernej. Otwarte w 1945. Uff, jak już przebrnęliśmy przez nudne informacje, to spijmy śmietankę. Co tam można zobaczyć??? A no, można zobaczyć bardzo dużo! Przecież muzeum posiada w swojej kolekcji ponad 300 pojazdów z 26 krajów świata. Liczby są dość imponujące, a jak to wygląda w środku? A zobaczcie sami!

Czołgi, czołgi, czołgi!

Adres: Bovington, Dorset, BH20 6JG.

Godziny otwarcia: Codziennie 10.00-17.00. Zamknięte: 24-26 grudnia.

Koszt:  dorośli £14, dzieci (5-16) £8, dostępne są też bilety rodzinne i grupowe. Na stronie muzeum można kupić bilety troszkę taniej, różnice są rzędu £0,5 czy cały £1.

Czołgi w Bovington. Czy Warto Tam Jechać?

    Według nas Muzeum Broni Pancernej w Bovington niewątpliwie warte jest uwagi. Ogrom prezentowanego sprzętu rzeczywiście robi wrażenie, dodatkowo wszystkie czołgi są wypucowane i zadbane. A dodatkowe atrakcje podczas corocznej imprezy – Tankfest to niewątpliwa wisienka na torcie!

    Ostatni typowo historyczny temat, podejmowany przez nas to relacja z obozu koncentracyjnego w Dachau (klik). Chociaż w Niemczech gościliśmy w 2012 roku i wpis ogólnie należy do naszych pierwszych, to na pewno miejsce gorąco polecamy!

Leave a Reply

Facebook