Marsylia. Byliśmy tutaj z wizytą u kumpeli ze studenckich czasów. Dosłownie kilka marcowych dni na południu Europy to świetny sposób na ożywienie atmosfery islandzkiej zimy. O tym jednak już pisałam przy okazji prezentacji naszego ogólnego wrażenia o mieście, ubarwionego o podstawowe miejsca warte zobaczenia. Dzisiaj wejdziemy w temat nieco głębiej i pokażemy Wam Friche la Belle de Mai – dawną fabrykę tytoniu w pobliżu dworca Saint-Charles w Marsylii, którą sprytnie przearanżowano w kompleks kulturalny. Ponadto odwiedzimy Skatepark du Prado/ Marseille Skatepark, który dla wtajemniczonych jest prawdziwą perełką!

 

Calanques, czyli śródziemnomorskie fiordy oraz La Friche de la Belle de Mai.

 

Friche la Belle de Mai – Kultura w Starej Fabryce Tytoniu

La Friche de la Belle de Mai lub La Friche to dawna fabryka tytoniu „Seita” w pobliżu stacji Saint-Charles w Marsylii. W 1992 roku miejsce zostało przekształcone w prężnie działający kompleks kulturalny. Często organizowane są tutaj wydarzenia sportowe, wieczorki poetyckie i inne eventy. A liczba odwiedzających sięga nawet 450 000 osób rocznie.

Miejsce jest dość spore, a więc kryje niezły potencjał. Najpierw wchodzi się przez dość rozległy teren sportowy. Znajdziecie tutaj boisko do koszykówki, małą ściankę wspinaczkową czy całkiem przyzwoity skatepark. Jest też dużo miejsca, gdzie odbywają się wystawy (powierzchnia przeznaczona na ten cel – 2400m2), galerie czy wieczorki poetyckie. Ważnym punktem programu jest absolutnie niezwykły bar na dachu, restauracja ze zdrowym jedzeniem oraz miejscówka na kino letnie! Ponadto znajdziecie tutaj aż 5 sal koncertowych, ogrody, żłobek, centrum szkoleniowe i księgarnię. Tak, Friche la Belle de Mai ma to wszystko!

Francuzi niemalże z niczego (budynek popadał w ruinę) stworzyli niezwykle klimatyczny obiekt, stawiający wyzwanie najbardziej luksusowym ośrodkom kultury. Wiadomo, gust jest sprawą bardzo indywidualną. Jednak ta stara fabryka wydaje się być popularna wśród najróżniejszych grup. Styl postindustrialny, czasami klimacik jak z horroru, kiedy skręcicie nie w ten korytarz, co trzeba oraz robiący niezłą robotę street art. Mieszkańcy tchnęli dużo życia w stare i puste mury, zamiast budować coś nowego, co według obecnych trendów pewnie i tak wyglądałoby jak magazyn. To się chwali.

Teoretycznie miejsce to nie jest ulokowane w najlepszej i najbezpieczniejszej dzielnicy, także odrobina ostrożności nie zaszkodzi. My kręciliśmy się tutaj nawet późno w nocy (ja z kumpelą, bez obstawy w postaci Piotra) i żadnych dramatów nie było.

 

La Friche de la Belle de Mai – Centrum kultury z prawdziwego zdarzenia.

 

Adres: 41 Rue Jobin, 13003 Marsylia (strona www).

Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota 8.30-24.00, niedziela 8.00-22.00.

Koszt: darmowe (ewentualna sprzedaż biletów podczas konkretnych eventów).

 

Skatepark du Prado / Marseille Skatepark – A więc to tak czuł się Tony Hawk!

Skatepark du Prado, bardziej znany jako Marseille Skatepark, wygląda całkiem zwyczajnie. Niektórzy powiedzą, że nie ma tutaj nic szczególnego. Ot, zwykły, mały skatepark gdzieniegdzie ubazgrany ulicznym graffiti. Nic bardziej błędnego! Skatepark du Prado to poważny punkt na mapie dla każdego fana Tony’ego Hawk’a, wyczynowej jazdy na desce czy po prostu – każdego wytrawnego gracza! Otóż ten niepozorny, acz pięknie położony park (z widokiem na morze) grał w Tony Hawk’s Pro Skater 2. A co znajdziecie już na miejscu? Bowl, Hip, mini ramp, Quaterpipe, Snake Run, Spine, Vert oraz świetną atmosferę!

Jeżeli chcecie poczuć się jak Tony Hawk, ale Wasze dziewczyny nie za bardzo czują klimat, to nic straconego. Miejscówka położona jest w świetnej lokalizacji (plaża – Plages du Prado), zapewniającej rozrywkę dla Was obojga! Kup jej butelkę francuskiego wina i zostaw przy morzu! 😛 Cóż… powiedzieć, że twórca tego pomysłu był geniuszem, to za mało! 😛

 

Skatepark du Prado/ Marseille Skatepark i ta radość w oczach Piotra 😛

 

Adres: Plages du Prado, 13008 Marsylia (tripadvisor).

Godziny otwarcia: bez ograniczeń.

Koszt: darmowe.

 

Calanques – Śródziemnomorskie Fiordy po raz Drugi

O tym pięknym tworze natury pisałam przy okazji pobliskiego miasteczka Cassis. Jednak Calanques spotkacie nie tylko tam. Te charakterystyczne dla regionu „fiordy” znajdziecie na całym wybrzeżu pomiędzy Marsylią, Cassis, a La Ciotat. Większość tego obszaru stanowi park narodowy (Parc National des Calanques). Nie będę się ponownie rozwodzić nad tematem, chciałam tylko zauważyć, że park jest bardzo komfortowo położony, gdyż Marseille Skatepark jest zaraz po trasie, a więc można połączyć obie atrakcje 😛 Do parku można bez problemu dojechać komunikacją miejską.

I oczywiście, nie musicie przechodzić od razu całej trasy, co w sumie brzmi jak jakiś zwariowany, samobójczy plan 😛 Jest wiele szlaków o różnym poziomie trudności. Niektóre z nich są typowo rekreacyjne, ot niedzielny spacerek z dziećmi, inne przypominają wspinaczkę wysokogórską. Na pewno znajdziecie coś dla siebie 🙂

Od początku czerwca do końca września wejście na teren parku może być zabronione. Czasami zablokowane są tylko drogi dla aut, ale spacerować można. Parc National des Calanques zamykany jest głównie podczas suszy ze względu duże ryzyko pożarów.

 

Calanques, okolice Marsylii.

 

Adres: Calanques de marseille, 13009 Marsylia (strona www).

Godziny otwarcia: bez ograniczeń.

Koszt: darmowe.

 

Marsylia – Prawdziwy Powód Naszej Wizyty

Jeżeli jesteście z nami od dłuższego czasu, to zapewne wiecie, że obok standardowych atrakcji turystycznych staramy się znaleźć coś innego, świeżego czy alternatywnego. I Marsylia jest świetną bazą do takich właśnie poszukiwań. Musimy przyznać, że Friche la Belle de Mai poleciła nam Joanna, nasz świetny gospodarz 😛 Natomiast za Skatepark du Prado kryje się z lekka inna historia, i chyba nikogo przekonywać nie musimy, że miejscówka jest według nas absolutnym MUST SEE dla specyficznej grupy odbiorców 😛

No to teraz znacie naszą pełną motywację i powód wizyty w Marsylii. Ja odwiedzałam koleżankę, a Piotrek przyjechał zobaczyć Marseille Skatepark 😛 Wszystko łączy się w jedną całość 😛

 

Podobne posty: São Paulo (Brazylia), Tallinn – opuszczone więzienie (Estonia), Galeria Antica (Włochy), Bali (Indonezja).

Francja – karta kraju i inne relacje.

Leave a Reply

Facebook