Opuszczamy mury miasta Ibiza. Otacza nas piękny, typowo śródziemnomorski krajobraz Balearów. Przed nami wąska droga, wszechobecne skały wapienne, twardolistna wiecznie zielona makia oraz zatoczki i małe wysepki. Gdzieś w oddali rozciągają się szmaragdowe, turkusowe czy tam lazurowe wody Morza Śródziemnego (szczerze mówiąc, to nie mam pojęcia jakie, gdyż wszystkie kolory poza tymi podstawowymi stanowią dla mnie zagadkę większą niż fizyka kwantowa). A wszystko to okraszone lekkim powiewem wiatru, przyjemną temperaturą 20+ stopni Celsjusza i dodającym energii południowym słońcem. Czujecie klimat, no nie? W takiej oto atmosferze przyszło nam eksplorować dwa punkty widokowe na Ibizie: Punta Galera oraz Cala d’Hort. Ten drugi oferuje idealną panoramę wysepki Es Vedrá, a miejsce to od dawien dawna budzi zainteresowanie i kontrowersje. Wszystko zaczęło się jeszcze za czasów Nostradamusa, a może nawet jeszcze wcześniej…?

Es Vedrá – wyspa o niezwykłych właściwościach oraz widok na „garaże”, to standardowe punkty wyjazdu na Ibizę. 

 

Punkty widokowe na Ibizie, a inne posty.

    Po pierwsze chciałabym zauważyć, iż omawiane punkty nie są zlokalizowane zaraz obok siebie. Zależało mi na tematycznym podzieleniu miejsc. I tak na temat wyspy powstał już post o mieście Ibiza, a w planach są jeszcze plaże i miejscowości, w których warto rozważyć noclegi.

    Pierwszy punkt, czyli widok na tajemniczą wsypę Es Vedrá znajduje się na zachodzie, natomiast Punta Galera jest w gruncie rzeczy mocno wysuniętą na północ półką skalną.

 

Es Vedrá – Skąd to Całe Zamieszanie?

    Es Vedrá oddalona jest zaledwie o kilkaset metrów od Ibizy. Uznaje się ją za jedno z najbardziej magicznych i naładowanych energią miejsc na świecie. Skąd się to wzięło? Wedle niektórych opowieści to właśnie tutaj urodził się kartagiński wódz Hannibal, Es Vedrá znalazła się również na trasie biednego Odyseusza. Na jego nieszczęście wyspę zamieszkiwały wówczas syreny, które kusiły swym śpiewem pobliskich żeglarzy.

   Według ezoteryków skały wykorzystane do budowy egipskich piramid pochodzą właśnie stąd, a pewne legendy mówią również, iż Es Vedrá to pozostałość mitycznej Atlantydy. Jakby tego wszystkiego było mało, słynny Francus wspomniał o wyspie w swoich przepowiedniach. Es Vedrá ma być jedynym miejscem na świecie, gdzie ostanie się życie po końcu świata…

 

Religia.

    Es Vedrá jest rzekomo miejscem narodzin Tanit, fenickiej bogini płodności, księżyca wojny i śniegu. Ale oczywiście to nie wszystko. Otóż chrześcijaństwo również dorzuciło swoje trzy grosze. I tak w XIX wieku ksiądz Don Francisco Palau szukał na wyspie odosobnienia. Zauważył wówczas kobietę pozaziemskiego pochodzenia i ogłosił ją Dziewicą Maryją.

 

Es Vedrá, a UFO.

    Jeżeli myślicie, że to już wszystko, to jesteście w błędzie 😛 Współcześni mieszkańcy Ibizy nadal nie powiedzieli ostatniego słowa. Wciąż napływają zgłoszenia o aktywności UFO oraz podejrzenia o obecności łodzi podwodnych niewiadomego pochodzenia w okolicy wyspy. Na początku XX wieku odnotowano nawet przypadek kiedy nieidentyfikowany obiekt naruszył wszelkie zasady bezpieczeństwa obowiązujące w lotnictwie, co jednocześnie stanowi pierwszy przypadek w historii, kiedy spodek UFO jawnie i bezkarnie zakłócił lot komercyjny.

 

Garść Faktów.

    Jedno jest pewne – takie opowieści działają na wyobraźnię i spirala już nakręca się sama. Niezależnie czy historie są prawdziwe, czy też nie. Szalę zwycięstwa przechylić mogą niezaprzeczalne fakty. Jakie? A chociażby to, iż w okolicy dochodzi do niezwykłych zjawisk fizycznych. Na nic Wam tutaj telefony komórkowe, kompasy czy wszelkie urządzenia elektroniczne. Es Vedrá to trzecie miejsce na Ziemi, które emituje tak silne pole magnetyczne. Anomalia wynikać mają z wysokiej zawartości żelaza na wyspie.

 

Jak dostać się na wyspę Es Vedrá?

    Odpowiedź na to pytanie jest aż nazbyt oczywista – wykupić wycieczkę! Łodzie płyną zarówno z miasta Ibiza (rejs powinien kosztować ok. 25 EUR), jak i San Antonio. Jeszcze lepsza opcja – wypożyczyć łódź (oczywiście o ile macie patent żeglarski)! Eksploracja ukrytych plaż Ibizy, małych wysepek i trudno dostępnych zakątków właśnie taką łodzią, to musi być bajer! Cholerka chyba, to sobie gdzieś zapiszę… i znajdę kogoś, kto poleci ze mną i stanie za sterem 😛

 

Cala d’Hort – Plaża z Widokiem.

    Jeżeli chcecie zobaczyć „magiczną wyspę”, ale nie chcecie opuszczać bezpiecznego brzegu Ibizy, to z pomogą ruszą Wam okolice Cala d’Hort. I o ile sama plaża nie zachwyciła nas w ogóle, o tyle widok warty jest milion dolarów 😛 Wyspa położona jest dokładnie na przeciwko malutkiej i kamienistej plaży. Coś w tym widoku jest… Niby zwykłe wyrastające z morza skały, a jednak mają w sobie coś tajemniczego. A może już podświadomie dopuszczam do siebie wszystkie niestworzone historie?

Dobra rada: Po 18.00 można korzystać z leżaków na plaży za darmo. A przynajmniej taką informację nam przekazano, co nie omieszkałyśmy wykorzystać 😛

Cala d’Hort oraz widok, jaki oferuje (oczywiście na lekkim zoomie).

 

    A jeszcze lepszym miejscem widokowym niż sama plaża Cala d’Hort jest po prostu pobliski klif. Zostawcie auto na parkingu na górze (zjazd na dół prowadzi już tylko do plaży) i po prostu idźcie w stronę morza. My byłyśmy tutaj same (jedna parka wpadła dosłownie na chwilę). Nic nie mogło nas powstrzymać, czas na mini sesje zdjęciową 😛

    Dobre miejsce z widokiem na wyspę to również Torre des Savinar.

Es Vedrà i widok z klifu za parkingiem.

 

Adres: Cala d’Hort – Szerokość geograficzna: 38.8904583, Długość geograficzna: 1.2242733, widok z pobliskiego klifu – Szerokość geograficzna: 38.88569523159534, Długość geograficzna: 1.2255490095977353

Godziny otwarcia: całodobowo.

Koszt: darmowe.

 

Punta Galera – Plaża bez Piasku.

    Nie sposób również nie wspomnieć o półce skalnej, zlokalizowanej na północy wyspy. Punta Galera jest miejscem, które trudno jest wyrazić słowami (często określana jest mianem najpiękniejszej plaży na Ibizie). Z tym, że piasku i parasolek tutaj nie uświadczycie. Jest za to piękny panoramiczny widok, nagie płaskie skały i widowiskowe zachody słońca. Idealne miejsce, by wystawić tyłek w południe na ręczniku czy praktykować wieczorną yogę. Miejscówka absolutnie wyśmienita!

    Punta Galera leży trochę na północy od San Antonio (ok. 10 minut jazdy samochodem), pomiędzy plażami: Cala Gració i Cala Salada.

    I na koniec dobra rada: wpadajcie tutaj rano bądź wieczorem. W południe słońce potrafi przypiekać niemiłosiernie, a nagie skały to nie jest wdzięczne miejsce do instalowania parasolki 😛 Poza tym nie zapomnijcie o wygodnym obuwiu!

Punta Galera – najpiękniejsza plaża na Ibizie 😛

 

Adres: Szerokość geograficzna: 39.003542577442246, Długość geograficzna: 1.2905350668340176.

Godziny otwarcia: całodobowo.

Koszt: darmowe.

 

Punkty widokowe na Ibizie.

   Punkty widokowe na Ibizie to temat wyjątkowo prosty. Zarówno Punta Galera, jak i widok na tajemniczą wyspę Es Vedrá to miejsca, które zdecydowanie trzeba zobaczyć! Ibiza jest mała, bez problemu dojedziecie z jednego jej końca w drugi w ciągu godziny (albo i krócej). Nie stresujcie się zatem odległościami. Spokojnie, nawet mając niewiele czasu, dacie radę zobaczyć te najpiękniejsze miejsca. Chociaż… trudno takowe wybrać, bo Ibiza zachwyca każdym zakątkiem 😛 

 

Podobne posty: Piramidy w Bośni (BiH), Ateny – Widok na Miasto (Grecja), Bangkok – Widok na Miasto (Tajlandia)

Hiszpania – karta kraju oraz inne relacje

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Facebook