Zorza polarna, Aurora Borealis. Marzenie wielu. Moje też, ale już spełnione 😛 Zobaczyć i przeżyć, to jedno. Drugie to zabrać pamiątkę ze sobą. Coś namacalnego, czym możecie się pochwalić przy niedzielnym stole i coś, co obudzi wspomnienia nawet po kilkudziesięciu latach. Czymś takim niewątpliwie jest własnoręcznie wykonane zdjęcie. Ale jak zrobić zdjęcie zorzy? I to w kompletnych ciemnościach? Tak, żeby coś było widać, żeby nie było rozmazane i żeby nie wyglądało jak zwykła zielona plama na niebie? Służę pomocą 😛

Aurora Borealis w 2018 i 2019 roku, Islandia.

 

Zorza Polarna – Gdzie?

    Zacznijmy od tego, że Islandia jest świetnym miejscem na obserwację tego zjawiska. Ale czy jest tak, że wychodzimy na dwór i przez całą zimę na niebie tańczy zielone światło? Otóż nie. Ważne jest, by uciec od wszelkich źródeł światła. Oczywiście zorzę oglądamy też w centrum Reykjavíku, jednak to zupełnie inna liga niż obserwacja zjawiska w całkowitych ciemnościach gdzieś na odludziu.

    Zorza lubi też czyste od zanieczyszczeń niebo i w ogóle najlepiej kiedy księżyc jest w nowiu. Ogólnie zauważyłam, że „lubi” pojawiać się w tych samych miejscach. Stąd znajomość dobrych miejscówek jest też ważną częścią sukcesu. Jeżeli nie mieszkasz na wyspie i najnormalniej w świecie nie znasz miejsc – jedź za autokarami xD Oczywiście możesz też spróbować szczęścia szukając takiego miejsca na własną rękę.

 

Aurora Borealis – Kiedy?

    Panuje dość błędne przekonanie, iż zorza pojawia się tylko zimą. Otóż nie. W czasie wzmożonej aktywności elektromagnetycznej słońca zorza jest nawet latem, tylko… jej nie widzimy. To pierwsza sprawa. Druga: większość turystów przylatuje obserwować zorzę w okolicach grudnia-stycznia. Nie powiem, że to błąd… jednak powiedziałabym, że największe szanse na sukces mamy pod koniec września, cały październik, i może jeszcze listopad.

    A w teorii zorza jest widoczna jakoś koniec sierpnia – kwiecień. Styczeń i luty to z reguły czas sztormów. Występują częste załamania pogody, śnieżyce. W prostym języku: słabe szanse na porządną zorzę.  W zimowym sezonie w 2018 roku pierwsza zorza w Reykjavíku pojawiła się już bodajże 15 sierpnia.

 

Zorza Polarna – Punkt Zaczepienia/Motyw.

    Chociaż zdjęcia samej zorzy też potrafią zawrócić w głowie, to jednak zdecydowana większość tych lepszych fotek przedstawia coś jeszcze poza samą zorzą. Góry, ludzie, samochody, miasto, drzewa, środek drogi. Znajdźcie elementy, które nadadzą zdjęciu charakteru, opowiedzą jakaś historię. Często właśnie to jest kluczem do sukcesu.

 

Zorza Polarna – Wybór Obiektywu.

    Aparaty. Nikon czy Canon? Lustro, kompakt czy bezlusterkowiec? Nie chcę pakować się w takie wojny i dyskusje. Taka jest moja odpowiedź: cykaj tym, co masz pod ręką 😛 Wybierz aparat, z którym Ty czujesz się dobrze, a nie taki, który ktoś polecił w necie. To ma być twój aparat. Jedyne do czego mogę się wtrącić, to do zdjęć zorzy wybierz szerokokątny obiektyw.

    Da Ci on przestrzeń i wolność w tym, co chcesz uchwycić. Im więcej nieba jesteś w stanie zmieścić na zdjęciu, tym lepiej dla Ciebie. Jak coś nie pasuje, to kadrowanie załatwi sprawę 😛

Aurora Borealis. Jeszcze kilka ujęć 😛

 

Jak Zrobić Zdjęcie Zorzy?

    Po pierwsze: jeżeli nadal strzelasz foty na automacie, przestań 😛 Tak aparaty nie działają. Chcesz zrobić dobre zdjęcie, tchnij w aparat życie i ustaw go na tryb manualny 😛

      Po drugie: weź statyw. Nawet nie myśl o strzelaniu zdjęć zorzy z ręki!

    Po trzecie: ustaw sobie samowyzwalacz (np. 2 sekundy). Moment, w którym naciska się spust wywołuje drgania aparatu, a tego chcemy uniknąć.

    Po czwarte: jeżeli jest stabilizacja w aparacie/obiektywie, trzeba to wyłączyć. Ze stabilizacją wyjdą Ci nieostre zdjęcia.

No więc… jak zrobić zdjęcie zorzy? Oto parametry, jakie polecam:

  • ISO – wiadomo im niżej, tym lepiej 😛 W przypadku zorzy wartości ISO będą oczywiście wyższe, ale starajcie się nie przekraczać 2000.
  • Przysłona (F) – jak wyżej, czyli mniejsze wartości są lepsze. Im mniejsza wartość, tym więcej światła trafia na soczewkę, a o to nam chodzi. Fajnie jakby wynosiła maksymalnie 2.8.
  • Czas naświetlania – czyli czas, podczas którego aparat zbiera światło przed właściwym wykonaniem zdjęcia. Polecam 15-20 sekund i zmniejszać w razie konieczności.
  • Ostrość – oczywiście na nieskończoności 😛 W końcu interesujący nas obiekt jest kawał drogi od nas 😛

 

    Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć udanego polowania! 😛 Ubierz się ciepło (nie zapomnij o rękawiczkach!) i koniecznie podziel się zdjęciami 😛

 

 

 

 

 

Join the discussion 2 komentarze

Leave a Reply

Facebook