Ateny. Stolica Grecji kryje wiele tajemnic, może pochwalić się ogromem światowej klasy zabytków i jest punktem obowiązkowym dla każdego miłośnika historii antycznej. Jednak nie o samych Atenach chciałam dzisiaj porozmawiać, a o dwóch niezwykle interesujących pozycjach zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od miasta. Teatr w Epidauros oraz Świątynia Posejdona na Sunionie to starożytne cuda, które możemy podziwiać po dziś dzień. I śmiało mogę powiedzieć, iż warte są Waszego czasu i każdych pieniędzy.

Wyjątkowe Okolice Aten, tutaj: Teatr w Epidauros i Świątynia Posejdona na Sunionie.

Okolice Aten, czyli Teatr w Epidauros oraz Świątynia Posejdona na Sunionie.

    Teatr w Epidauros znajduje się około 2 godziny drogi od Aten w kierunku południowo-zachodnim (już na Peloponezie). Świątynia Posejdona na Sunionie jest natomiast oddalona od stolicy o mniej więcej godzinę jazdy. Kierunek południowo-wschodni.

Teatr w Epidauros – Kunszt Antycznej Architektury i Inżynierii.

    W Epidauros znajdziemy pozostałości po ogromnej starożytnej budowli, powstałej prawdopodobnie ok. 330 r.p.n.e. Określenie teatru „pozostałością” może być nieco krzywdzące, co zobaczycie oczywiście na zdjęciach. Żeby troszeczkę pomóc Wam wyobrazić sobie rozmiary omawianego obiektu, przejdziemy do konkretów. Średnica teatru wynosi 120 metrów, na widownię składa się 55 rzędów, a całość może pomieścić ponad 14000 widzów. Mamy już ten obraz przed oczami?

    Po dziś dzień zachowała się niemalże cała ogromna widownia, pewnie dlatego, że do XIX wieku przykryta była ziemią. Teraz wygląda jak wielki latający spodek gotowy poderwać się w każdej chwili do lotu w nieznane. Tak, my i nasza kiczowata wyobraźnia xD Cóż poradzić 😛

    Teatr w Epidauros reklamowany jest jako miejsce o doskonałej akustyce. Podobno każdy szept, czy najdrobniejszy szelest słyszany jest nawet w najbardziej oddalonych rzędach. Każdy turysta sprawdzał tę teorię, sprawdziliśmy i my. No i niestety… Temat jest troszkę przereklamowany. Rzeczywiście dźwięk niesie się całkiem daleko, ale kiedy mówmy głośno i wyraźnie. Cudów nie było 😛 Ale upadającą monetę słychać, nie możemy zaprzeczyć.

Okolice Aten. Propozycja pierwsza: Teatr w Epidauros.

Adres: Epidavrou Tripolis, Epidavros 210 52, Grecja.

Godziny otwarcia: codziennie 8.00-20.00.

Koszt: ok. 13 euro.

Świątynia Posejdona na Sunionie i Zachwycające Zachody Słońca na Wierzchołku Attyki.

    Jedyna właściwa pora na podróż w tym kierunku to dosłownie chwila przed zachodem słońca. I rzeczywiście jadąc z Aten w kierunku świątyni mija nas mnóstwo pędzących samochodów, taksówka jedna za drugą. Nikt nie chce się spóźnić na spektakl. Przy wejściu oczywiście kolejka.

    Dlaczego takie ważne jest, aby zwiedzać świątynię właśnie w tym czasie? Podejrzewam, że nasze zdjęcia doskonale odpowiedzą na to pytanie. Niezwykle malownicze położenie ruin robi ogromne wrażenie w promieniach zachodzącego słońca. Z jednej strony tajemnicze świadectwo starych i odległych czasów, z drugiej wzniesienia, widok na morze i wysepki, leniwie płynące stateczki. Czuć delikatny powiew wiatru, słychać fale uderzające o klify. Zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na zachód słońca.

    Przejdźmy teraz trochę do faktów. Świątynia Posejdona na Sunionie to budowla sakralna starożytnej Grecji. Miejsce kultu poświęcone Posejdonowi istniało tutaj już w VIII wieku przed naszą erą. W V wieku p.n.e. wybudowano świątynię, która została zniszczona podczas najazdu Persów. Odbudowano ją w 444-440 p.n.e. Do dzisiaj można podziwiać znaczną część budowli na samym końcu historycznego regionu Attyka.

    Świątynia Posejdona na Sunionie, Partenon oraz Świątynia Afai na wyspie Egina zostały zaprojektowane w celu utworzenia świętego trójkąta.

Okolice Aten. Propozycja druga: Świątynia Posejdona na Sunionie.

Adres: Przylądek Sunion, Sunion 195 00, Grecja. Szerokość geograficzna: 37.650257, Długość geograficzna: 24.024525.

Godziny otwarcia: Codziennie. Lato – atrakcja czynna od godziny 9:00, zima – od 9:30. Zamknięcie od razu po zachodzie słońca. I rzeczywiście kiedy ostatnie promienie słońca schowają się za horyzontem, pracownicy wyganiają wszystkich, DOSŁOWNIE wyganiają.

Koszt: Bilet normalny 8€, ulgowy – 4€.

Okolice Aten. Piękne Zabytki w Pobliżu Wielkiego Miasta.

    Teatr w Epidauros to niewątpliwie wyjątkowe miejsce. Jest to wręcz jedna z najwspanialszych budowli tego typu w zachodnim świecie, a już na pewno jest to największy zachowany teatr antyczny w Grecji. To niewątpliwe arcydzieło architektury i inżynierii zachwyca swym wrażeniem harmonii i idealnej wręcz koncepcji.

    Zdecydowanie warto jest zwiedzać teatr wieczorem, zaraz przed zamknięciem. Jest wówczas mniej turystów, a dodatkowo ciepłe światło zachodzącego słońca i cisza podkreślają niezwykłość tegoż miejsca.

    Świątynia Posejdona na Sunionie to kolejne absolutnie niesamowite miejsce w okolicy Aten. Bóg mórz i oceanów usytuowany na samym końcu Attyki. Tutaj każdy wieczór zakończony jest spektaklem zapierającym dech w piersiach. Zachód słońca w tym miejscu jest po prostu genialny i idealny. Polecamy na pewno wszystkim zakochanym, wrażliwym na piękno, jak i po prostu tym, którzy ulubowali sobie tę właśnie porę dnia.

Też może się Wam spodobać: Sultanahmet (Turcja), Piramidy w Bośni (Bośnia i Hercegowina), Sparta (Grecja).

Karta Grecji i inne posty z kraju – klik.

 

 

 

Leave a Reply

Facebook