Powiedzmy to szczerze, głośno i wyraźnie: Anglia jest piękna. Ale nie Londyn. Londynu nie lubimy xD Wystarczy jednak, że droga zabierze Was poza tę nieszczęsną metropolię, a odkryjecie surowe piękno majestatycznych klifów czy interesujących formacji skalnych. Zobaczycie małe wioseczki i miasteczka wyglądające jakby zatrzymał się w nich czas. Zobaczycie zielone pastwiska (pojęcie zielonego koloru nabiera nowego znaczenia w takich krajach, jak Anglia), drzewa przechylone od bezwzględnej siły wiatru, pasące się owce czy cudowne kuce. Odkryjecie też niejeden zamek. A te na wyspach są szczególnie warte uwagi. My zgłębiliśmy tajemnice dwóch z nich. Przed Wami zamek Lulworth (Lulworth Castle) oraz zamek Corfe (Corfe Castle). A właściwie ruiny tego drugiego.

Hrabstwo Dorset: Zamek Lulworth (Lulworth Castle) oraz Zamek Corfe (Corfe Castle).

Wielka Brytania: Hrabstwo Dorset.

    Oba zamki zlokalizowane są w brytyjskim hrabstwie Dorset, położonym w południowo-zachodniej Anglii nad kanałem La Manche. Okolice te mają wiele do zaoferowania szeroko pojętej turystyce.

    Hrabstwo Dorset słynie z przepięknej zatoczki (Lulworth Cove), naturalnie utworzonego łuku wapiennego (Durdle Door), dwóch bliźniaczych miejscowości – East Lulworth i West Lulworth. W East Lulworth stoi XVII-wieczny zamek (Lulworth Castle), natomiast West Lulworth to „brama” do Wybrzeża Jurajskiego (Jurassic Coast). Na wspomniane wybrzeże składają się klify pamiętające czasy triasu, jury czy kredy z ery mezozoicznej (co daje jakieś 180 mln lat…). Dorchester, Poole czy Corfe Castle, z ruinami zamku o tej samej nazwie to kolejne możliwości, jakie oferują te tereny.

    Wyprawa miała miejsce w maju 2017 roku, kiedy odwiedził nas mój młodszy brat. Michał przede wszystkim chciał pojechać do Muzeum Czołgów w Bovington. Przy okazji poznaliśmy trochę okolice.

    Maj 2017 roku to szczerze mówiąc nasze ostatnie chwile na wyspach. Miesiąc później udaliśmy się w celach turystycznych do Islandii i… szybko podążyliśmy za marzeniem i przeprowadziliśmy się na stałe do tej magicznej krainy 😛

Zamek Lulworth (eng. Lulworth Castle) – typowa angielska rezydencja.

    Zamek Lulworth (eng. Lulworth Castle) to perła XVII-wiecznej architektury. Wybudowany został w roku 1609, historycy jednak są zdania, iż fundamenty pod zamek położono już w 1588.

    Zamek Lulworth początkowo miał spełniać funkcję bazy wypadowej na polowania dla właściciela posiadłości. Szybko jednak zamieniono ją w całoroczną rezydencję. Mijały lata, a budynek przechodził z rąk do rąk. Nie wprowadzano jednak zbyt dużych zmian konstrukcyjnych, co skutkuje tym, iż nadal możemy go podziwiać w niemalże takiej samej formie, jak w chwili wybudowania. Kolejni właściciele wprowadzali jednak pewne re-aranżacje wnętrz.

    Największych zmian dopuścił się jednak pożar w 1929 roku, który niemalże doszczętnie zniszczył zamek. Ówcześni właściciele zamiast przeprowadzić należne remonty, po prostu wynieśli się z posiadłości. Jak łatwo się domyśleć, ta szybko zaczęła popadać w ruinę.

Zamek Lulworth (eng. Lulworth Castle) to absolutnie cudowne miejsce na południu Anglii.

    W latach 70. XX wieku udało się odbudować część zamku, w tym dach, który w całości spłonął we wspomnianym wcześniej pożarze. Odbudowę zamku zakończono w 1998 roku.

    Zwiedzanie tego miejsca niewątpliwie jest wartościową lekcją historii. Wyglądając przez ogromne okna, patrząc jak na zewnątrz siąpi deszcz, czułam się trochę jak bohaterka „Tajemniczego Ogrodu”. Tak właśnie wyobrażałam sobie angielskie bogate rezydencje otoczone idealnie przystrzyżonym od linijki trawnikiem. Jest po prostu pięknie.

Kompleks Lulworth Castle & Park Obejmuje Również Kościół oraz Kaplicę.

Adres: Lulworth Castle, East Lulworth BH20 5QS, Wielka Brytania (strona www).

Godziny otwarcia: codziennie (poza sobotami) 10.30-17.00.

Koszt: Dorośli £6, Dzieci (4-15) £4, Dzieci poniżej 4 lat wchodą za darmo. Dodatkowo płaci się £3 za parking.

Zamek Corfe (eng. Corfe Castle), czyli duchy, rodzinne tragedie i męczennicy.

    Corfe jest to niewielka miejscowość na półwyspie Purbecks (cały czas hrabstwo Dorset). Nietrudno jest odgadnąć jego główną atrakcję. Górujące nad miasteczkiem majestatyczne ruiny średniowiecznego zamku są nad wyraz wymowne. Nie są to jednak zwyczajne pozostałości jednego z wielu zamków – te liczą sobie ponad tysiąclecie. Zainteresowanym opowiedzą niejedną historię.

Zamek Corfe (Corfe Castle) to Pozycja Obowiązkowa, Jeżeli Zamierzacie Nawiedzić Hrabstwo Dorset.

    Początki budowli sięgają aż IX wieku. Z zamkiem wiążą się legendyopowieści o duchachkrwawe historie. To właśnie tutaj król Edward (zwany Męczennikiem) został zamordowany przez swą macochę. Królowa tym czynem chciała utorować drogę do tronu dla własnego syna. Wkrótce później kanonizowano Edwarda jako świętego króla męczennika (mimo, iż zabójstwa dokonano na tle politycznym). Nieszczęsny król nie jest jednak jedynym, który poniósł śmierć wśród tych tajemniczych murów… 

    W XI wieku po najazdach normańskich zamek przebudowano i ufortyfikowano. Z kolei w XIV wieku w murach warowni więziono króla Edwarda II. XVII wiek przyniósł kolejne tragedie. Zamek Corfe doszczętnie zniszczyły i złupiły wojska parlamentu podczas Wojny Domowej. Po tych wydarzeniach miejsce pozostaje w ruinie. Zamek powszechnie uważany jest za miejsce nawiedzone. Jednym ukazała się biała dama, innym średniowieczny rycerz. Rzekomo nad ruinami pojawia się poświata niewiadomego pochodzenia.

    Tyle w kwestii historii. Muszę przyznać, że zamek (a właściwie jego ruiny) zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Jako osoba wyrosła na fascynacji światem fantasy, moja wyobraźnia pracowała na pełnych obrotach. Razem z Michałem nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, iż czujemy się niemalże jak na wzgórzu Amon Sûl, miejscu, gdzie Frodo został raniony przez wodza Nazguli… xD

    Biegaliśmy z aparatami, cykaliśmy fotę za fotą i nawet deszcz nie był w stanie nas przegonić. A trzeba przyznać, pogoda się nam raczej dobra nie trafiła…

Zamek Corfe Castle Znajdziecie w Miejscowości o tej Samej Nazwie.

Adres: The Square, Corfe Castle, Wareham BH20 5EZ, Wielka Brytania (strona www).

Godziny otwarcia: lato 10.00-18.00, zima 10.00-16.00.

Koszt: cena zależy od terminu, ale dla osoby dorosłej jest to ok. £10, a dla dziecka ok. £5 (dokładne ceny znajdziecie na podanej stronie internetowej).

Anglia jest piękna.

    Mam nadzieję, iż zgadzacie się z naszą opinią. A jeżeli nie, to kolejne posty mają na celu Was przekonać 😛 Anglia ma do zaoferowania wiele. I to w wielu aspektach. Zamek Lulworth oraz zamek Corfe niewątpliwie należą do tych miejsc w Wielkiej Brytanii, które należy zobaczyć. I tak jak ten pierwszy był przyjemny i warty uwagi, tak drugi mnie oszołomił i zachwycił.

    Marzy mi się przejechanie całej Wielkiej Brytanii wzdłuż i wszerz. Podziwianie fauny i flory, odkrywanie tajemnic starych zamczysk i ruin. Jesteśmy na dobrej drodze, ale nadal zostało jeszcze dużo do zobaczenia…

Podobne: Sparta (Grecja).

Anglia – Karta kraju oraz inne posty.

Leave a Reply

Facebook