Sparta (gr. Σπάρτη, Spártī). Nieustraszeni wojownicy oraz wysportowane, skąpo odziane kobiety. To prawda, że surowe spartańskie wychowanie kreowało ludzi walecznych i honorowych, stawiających dobro ojczyzny nad swoim własnym. I choć mieszkańcy brali sobie głęboko do serca wszystkie panujące tu zasady, a większość życia spędzali budując swą siłę fizyczną, nie uchroniło ich to od zagłady. Chociaż walczyli długo i dzielnie, to z boju o Spartę wrócili na tarczy…

Ruiny Starożytnego Miasta Sparta.

Stara i Nowa Sparta na Greckim Półwyspie Peloponez.

    Miasto-Państwo z czasów starożytnej Grecji na pewno nie jawi się jako idylla, gdzie wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Był to raczej dom dla twardych ludzi przestrzegających twardych zasad. Dom ten znajdował się w południowej Grecji, na półwyspie Peloponez (nwgr. Πελοπόννησος). Był to trudny do życia, górzysty teren.

    Dzisiaj do nowego miasta Sparta prowadzą dwie drogi. Nowa – autostrada, oraz stara, położona właśnie w górach, oferująca piękne widoki. Chyba nie musimy dodawać, która z nich wybraliśmy? 😛 Nowa Sparta leży zaraz obok ruin starożytnego polis, oraz w sąsiedztwie bizantyńskiego i średniowiecznego miasta Mistra.

Piękna Górska Droga do Sparty oraz jej Mieszkańcy 😛 Na ostatnim zdjęciu widoczny Posąg Leonidasa w mieście Nowa Sparta.

Nowa Sparta i Posąg Leonidasa.

    Aby odnaleźć starożytne ruiny należy się kierować na stadion w mieście Nowa Sparta. Przed stadionem stać będzie dumnie współczesny posąg Leonidasa. Bohatera sławnej bitwy pod Termopilami, gdzie na czele niewielkiego oddziału Spartan bronił ojczyzny przed inwazją Perską.

    Posąg jak to posąg… Jakoś nie czujemy się nim zbytnio oczarowani, mijamy go i objeżdżamy autem stadion z lewej strony. Tam właśnie znajduje się wejście do fascynującego nas antycznego świata…

Sparta. Ruiny Starożytnego Miasta.

    Rejon antycznego akropolu to miejsce sprzyjające romantycznym spacerom wśród drzewek oliwnych oraz… wręcz ogłuszających owadzich pobrzękiwań. Poważnie. Przynajmniej w lipcu trudno jest tutaj zebrać myśli czy rozmawiać.

    Są wytyczone ścieżki, a cały rejon jest w zasadzie dość zadbany (fakt można to zrobić lepiej, ale nie ma co narzekać) i … darmowy! A to zdziwiło nas niezwykle bardzo, gdyż póki co Grecy mocno zrazili nas do siebie. Nie dlatego, że oczekują zapłaty za udostępniane do zwiedzania obiekty, ale dlatego, że NIEMALŻE WSZYSTKO kosztuje 12 euro. Trzy rozwalone kolumny – 12 euro, ogromy Teatr w Epidauros – 12 euro, jakieś tam małe wykopalisko – 12 euro! Powariowali z tym trochę. Ale dobra, skończmy już tę dygresję 😛 Generalnie chodzi o to, że darmowa SPARTA zadziwiła nas bardzo.

Ruiny Starożytnej Sparty.

    Ruiny starożytnej Sparty to w zasadzie kilka archeologicznych odkrywek. Po dziś dzień ostały się fragmenty: Świątyni Ateny, starożytnego teatru, sanktuarium Artemidy Orthia. Szczególnie interesująco prezentuje się teatr, mimo, iż nie zachowało się zbyt wiele. Wyobraźnia działa i pomaga dorysować to, czego nie widzą oczy. Miłośnicy fotografii na pewno docenią widoki rozpościerające się z małego wzniesienia, na zboczu którego usytuowane są siedziska w teatrze. Starożytne tajemnicze ruiny, dalej nowoczesne miasto Nowa Sparta oraz majestatyczne góry w oddali. Ten widok wymusza kolejny zdjęciowy przystanek. Jest przepięknie!

Niewątpliwa Perełka – Pozostałości po Teatrze, Ruiny Starożytnego Miasta Sparta.

Sparta. Wspomnienie Potęgi Wśród Greckich Polis.

    Po dumnym i niemalże niezwyciężonym spartańskim plemieniu pozostały tylko wspomnienia, kilka zapisanych stronic i obdrapane ruiny. Jednak zapłacony krwią dorobek Sparty trwa po dziś dzień. Legendy i historie wciąż są natchnieniem dla artystów, źródłem fascynacji młodych chłopców o walecznej duszy, wartościową kopalnią wiedzy dla historyków i archeologów. Cieszmy nasze oczy i dusze tym znaleziskiem ale dbajmy również, by ten żywy pomnik zamierzchłych czasów mógł służyć ludziom jeszcze przez wiele lat. Szkoda tylko, że pozostało tak niewiele.  

Adres: Sparta, Evrota, Sparti 231 00, Grecja, Szerokość geograficzna: 37.082314, Długość geograficzna: 22.424405.

Godziny otwarcia: bez ograniczeń.

Koszt: za darmo.

Też może Wam się spodobać: Ateny (Grecja), Stambuł (Turcja).

Inne posty o Grecji znajdziecie tutaj – klik.

Leave a Reply

Facebook