Skip to main content

    Wyobraźcie sobie… Góry, przestrzeń, złowrogo buchającą z ziemi parę i leniwie płynącą rzekę. Ale nie taką zwyczajną rzekę. Taką, która nie zamarza i pozwala Wam zażyć relaksującej kąpieli, gdy wokół śnieg i mróz. A co jeżeli dodatkowo nad Waszymi głowami pojawi się zorza polarna? Brzmi jak bajka? Dla nas to całkiem realistyczny scenariusz. A rzeki też nie musicie sobie wyobrażać. To miejsce istnieje i jest oczywiście w Islandii 😛 Przed Wami gorąca rzeka w Hveragerði!

Gorąca Rzeka w Hveragerði.

Gorąca Rzeka w Hveragerði Po Raz Pierwszy – Lato!

    Pierwszy raz trafiliśmy tutaj w czerwcu 2017. Islandzkie lato i niekończący się dzień… Macie ten obraz? Do rzeki dotarliśmy bodajże ok. 21.00 wieczorkiem pierwszego dnia na wyspie. Pierwszego, ale już mocno intensywnego dnia, kiedy to zobaczyliśmy wszystkie atrakcje Złotego Kręgu, zorganizowaliśmy się i zrobiliśmy potrzebne zakupy. Dzień obfitował w wiele wrażeń, nic dziwnego, że towarzyszące nam dziewczyny nie bardzo były zadowolone na wieść o godzinnej wędrówce w jedną stronę a… przecież później trzeba jeszcze wrócić… My też byliśmy zmęczeni, ale co z tego?! Namawianie zajęło trochę czasu, ale się udało! I wiecie co? Później nam za to podziękowały 😛 Zatem uwierzcie nam na słowo. Czy jesteście zmęczeni czy nie, rzeka w Hveragerði Was po prostu oczaruje i nie będziecie chcieli stąd wracać.

Gorąca Rzeka Hveragerði Lato (Czerwiec 2017).

Gorąca Rzeka w Hveragerði Po Raz Drugi – Zima!

    Drugi raz kiedy zażyliśmy rzecznej kąpieli nie był bardzo oddalony w czasie. Koniec listopada tegoż samego roku. Za to warunki były już diametralnie inne! Jak islandzkie lato wieczorową porą mimo wszystko oferowało temperaturę ok. 5 stopni na plusie, tak teraz musieliśmy zadowolić się 8… ale na minusie! Kąpiel w kostiumach kąpielowych i wełnianych czapkach może brzmi niedorzecznie, ale na pewno nie w Islandii 😛

Gorąca Rzeka Hveragerði Zima (Listopad 2017).
Zdjęcia: Sergiusz Pinkwart. Pisarz, Przewodnik i Bloger (Dziecko w Drodze). Zapraszamy Na Stronkę, Którą Tworzy z Całą Rodziną!

Hveragerði Praktycznie.

    Załóżmy, że jedziecie samochodem (aczkolwiek są też busy startujące z Reyjavík) i chcecie dostać się jak najbliżej rzeki. Po dotarciu do Hveragerði należy na rondzie (jedyne w mieście) zjechać na północ i kierować się do końca drogi. Parking znajduje się u podnóża gór, skąd zaczyna się wędrówka. Najpopularniejszy szlak wiedzie przez Reykjadalur w kierunku ogromnego obszaru geotermalnego wulkanu Hengill. Tam właśnie chcecie się dostać! 😛

    Marsz nie jest wymagający. Tylko sam początek może troszeczkę Was wystraszyć, ale dajemy słowo, że po tym pierwszym stromym podejściu, później jest delikatniej. Trasa tylko spokojnie faluje. Do przejścia macie jakieś 3 km (w jedną stronę), a powinno Wam to zająć ok. 1 godziny.

Adres: Reykjadalur Hot Spring Thermal River, Szerokość geograficzna: 64.022867, Długość geograficzna: -21.211644.

Godziny otwarcia: bez ograniczeń.

Koszt: za darmo.

Gorąca Rzeka w Hveragerði – Podsumowanie.

    To miejsce jest magiczne, cudowne, niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju… Godzinna dość mało wymagająca wędrówka może nie wymęczy Was totalnie, ale po pełnym dniu mocnych wrażeń na pewno odczujecie już zmęczenie. A w takim wypadku czy jest coś lepszego niż gorąca kąpiel?! No może tylko gorąca kąpiel z lampką dobrego champana w ręku, relaksacyjna muzyka i… piękno natury. Hmm… raj na wyciągnięcie ręki. Wystarczy po niego sięgnąć.

Leave a Reply

Facebook