Skip to main content

 

Co warto zobaczyć w Helsinkach? Jak poruszać się po mieście? I co równie ważne: jak nie wydać całego budżetu na kilka godzin spędzonych w Finlandii? A tak w ogóle, to czy miasto rzeczywiście warte jest Waszego czasu? Na te i inne pytania odpowiemy na podstawie szybkiego zwiedzania stolicy: Park Sibeliusa, Kościół Temppeliaukio (Skalny Kościół), Plac Senacki (oraz Katedra Luterańska), Targ Kauppatori, Sobór Uspieński oraz Twierdza Suomenlinna. Program Helsinki w jeden dzień czas zacząć.

Twierdza Suomenlinna oraz„Hobbickie” domki z dachami porośniętymi trawą. Molo czy mosty z białym płotkiem tak bardzo kojarzące się ze stolicą Finlandii i klimatem północnej Europy.

Helsinki Częścią Większego Planu 😛

    Miasto zwiedziliśmy przy okazji naszej dwutygodniowej podróży po krajach Europy Północno-Wschodniej (Litwa – Łotwa – Estonia – Finlandia – Rosja) w czerwcu 2014 roku. Aby tanio dostać się do stolicy Finlandii skorzystaliśmy z oferty armatora Tallink. Na czas naszego wyjazdu była to najtańsza opcja na przeprawę Tallin – Helsinki – Tallin (podejrzewamy, że dużo się nie zmieniło). Podróż w 1 stronę kosztowała niecałe 30 euro, natomiast wykupując bilet powrotny na ten sam dzień uzyskujecie specjalną zniżkę i płacicie za PODRÓŻ W OBIE STRONY (bez kabiny) lekko ponad 30 euro (bodajże 32).

    My wybraliśmy pierwszy oraz ostatni kurs na trasie, by mieć jak najwięcej czasu na zwiedzanie, co daje odpowiednio 7.30 rano oraz 22.30 wieczorem. Bilety można zamówić online oraz bezpośrednio w porcie (kasy są na pierwszym piętrze Terminala D, chociaż musimy przyznać, że w porcie można łatwo się zgubić. Na szczęście podstawy języka rosyjskiego wykute w szkole podstawowej pozostają z nami przez całe życie 😛 ). Cena jest taka sama w obu przypadkach. Rejs trwa ok. 2 godziny. Aaa jeszcze ważne jest, by się nie spóźnić, gdyż mocno przestrzegane są godziny zamknięcia bramek (25 min przed wypłynięciem). Nikt na Was nie zaczeka, statek odpłynie.

Szybkie zwiedzanie pokładu statku Superstar (na trasie kursują też Star oraz Baltic Queen – chyba jakaś bardziej luksusowa wersja).   

Teraz czas na relaks w podróży z takim oto widoczkiem.

Fota w suficie. A bar kusi podróżą do Valhalli xD

Helsinki. Początek.

    Dobra docieramy na miejsce. I co teraz? Komunikacja miejska czy szybki bieg?! Jak to zrobić żeby wszystko zobaczyć i nie zbankrutować?! Spokojnie 😛 Miasto jest małe, bez problemu można je pokonać spacerkiem bądź rowerem, chociaż oczywiście wszystko zależy od Was. Należy zdawać sobie sprawę, że wersja spacerowa trwa kilka godzin.

    Z łatwością również dostaniemy się na wyspy będące integralną częścią stolicy. Regularnie pływają do nich promy. Warto zwrócić uwagę, iż Finlandia chociaż nie należy do grupy krajów skandynawskich, to na pewno im dorównuje cenowo… Drogie tu jest chyba wszystko… Bilet jednorazowy ważny przez godzinę – 2,2 euro (Ten sam bilet zakupiony u kierowcy kosztuje 2,80 euro), kawa – 3 euro, piwo – 5 euro . Można rzec, iż macie już wgląd w sytuację.

    No, ale generalnie nie ma co płakać na ceny, gdyż można zwiedzać miasto przez cały dzień nie wydając grosza na żadną z atrakcji (nasze jedyne wydatki to bilet na prom – dotarcie do Twierdzy Suomenlina oraz jedzenie). Pamiętajcie też, że nazwy ulic są dwujęzyczne: fińskie oraz szwedzkie ZACZYNAMY!!! Zabytki omawiamy w takiej samej kolejności, w jakiej je zwiedzaliśmy.

Helsinki. Park Sibeliusa.

   Park Sibeliusa (fin. Sibeliuspuisto) zlokalizowany w dzielnicy Töölö, oczywiście poświęcony jest wybitnemu fińskiemu kompozytorowi. Najważniejszym punktem jest tutaj ogromny abstrakcyjny Pomnik Sibeliusa (fin. Sibelius-monumentti) ważący ponad 24 tony. Rzeźba składa się z 600 stalowych pustych rur, które artystka (Eila Hiltunen) spawała samodzielnie, a praca zajęła jej podobno 6 lat. Za tę artystyczną ekspresję, stanowiącą swoisty hołd muzykowi, zapłaciła chorobą płuc. Podobno przy wietrznej pogodzie słuchać można melodie, które wiatr wygrywa na fali stalowych piszczałek. My niestety nic nie słyszeliśmy. Powiemy to głośno: czasami sztuka jest dziwna…

Pomnik Sibeliusa.

Koszt: bezpłatnie.
Adres: Sibeliuksen puisto, Mechelininkatu, 00250 Helsinki, Finlandia

Helsinki. Kościół Temppeliaukio, Skalny Kościół.

    Kościół TemppeliaukioSkalny Kościół (fin. Temppeliaukion kirkko) powstały w latach 1968-1969, jako dzieło dwóch braci, jest obecnie jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Helsinek. Ściany tej luterańskiej świątyni wykonane zostały z surowego kamienia, ponad nimi zaś wznosi się miedziana kopuła oraz szklane ściany. Podobno po zmroku wygląda przepięknie. Budynek szczyci się doskonałą akustyką, co oczywiście przekłada się na często organizowane tutaj koncerty muzyki klasycznej.

    Szczerze powiedziawszy poza tą akustyką nie ma tu nic ciekawego… Sam kościół szczególnie piękny czy interesujący nie jest, za to wyjątkowo zatłoczony, co niewątpliwie odbiera mu magii i uroku. Dodatkowo trudno do niego dotrzeć, wokół krążą grupki turystów usilnie próbujących znaleźć właściwą drogę niczym zagubieni wędrowcy w mitycznym labiryncie.

Kościół Temppeliaukio, czy inaczej Skalny Kościół (przed wejściem oraz wnętrze świątyni).

Koszt: bezpłatnie.
Godziny otwarcia: 10:00 – 17:00
Adres: dzielnica Töölö, ulica Lutherinkatu 3.

Helsinki. Plac Senacki.

    Plac Senacki (fin. Senaatintori) to swoiste serce Helsinek. Plac położony jest w centralnej części miasta bezpośrednio obok innej ważnej atrakcji – targu Kauppatori nad Zatoką Fińską. Szczególną uwagę przykuwa tutaj ogromna śnieżnobiała Katedra Luterańska (lata budowy: 1820-1850), do której prowadzą wielkie granitowe schody stanowiące miejsce spotkań młodzieży czy punkt odpoczynku zmęczonych turystów. Po obu stronach Placu Senackiego zobaczycie: Bibliotekę, Uniwersytet czy Pałac Rządu zwany Domem Senatu. Natomiast w centralnym punkcie dumnie stoi pomnik cara Aleksandra II (cesarz Wszechrusi, król Polski i wielki książę Finlandii).

Plac Senacki oraz katedra luterańska. Z zewnątrz bogata neoklasycystyczna świątynia zdaje się krzyczeć, iż jest najważniejszym budynkiem w stolicy. Wnętrze natomiast jest wyjątkowo skromne, wręcz surowe. Jedyne ozdoby, jakie znajdziemy w środku to dość duże ograny, żyrandol, ołtarz główny czy posągi Marcina Lutra i dwóch innych reformatorów.

Koszt: bezpłatnie.
Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota w godzinach 9.00 – 18.00.
Adres: 00170 Helsinki.

Helsinki. Targ Kauppatori.

    Przy okazji spaceru po Placu Senackim wręcz nie wypada nie zajrzeć na malowniczo położony i najpopularniejszy targ w mieście – Targ Kauppatori. Jak to w takich miejscach bywa, znajdziemy tu stragany, gdzie można zakupić tradycyjne pamiątki, rękodzieło czy świeże owoce. My zamierzamy spróbować mięsa z renifera, a tutaj za taką potrawę zapłacimy tylko 10 euro (pamiętajmy, że są to ceny w Helsinkach, także jest to bardzo tanio).

Targ Kauppatori: pamiątki oraz kotlety mielone z renifera.

Koszt: bezpłatnie.
Godziny otwarcia: pon-pt 6.30-18.00, sob 6.30-16.00, latem również niedziele 10.00-17.00
Adres: Eteläranta, 00170 Helsinki (przy porcie południowym).

    Ciekawostka! Zaraz obok bazaru znajduje się ulica Esplanadi Północna, której nawet w największą śnieżycę śnieg się nie ima! Wszędzie zaskoczyć Was mogą śnieżne zaspy tylko nie tam. Dlaczego? Ulica jest elektrycznie podgrzewana. Interesujące i bardzo praktyczne rozwiązanie 😛

    Tutaj (w bezpośrednim sąsiedztwie bazaru) zobaczymy również Starą Halę Targową (fin. Vanha Kauppahalli), która powstała, jako pierwsza tego rodzaju budowla w Finlandii. Miała ona umożliwić handel zimą (wybudowana w 1889 roku). Dzisiaj hala zdaje się wypełniona być po brzegi produktami mięsnymi, a po zapachu wnioskujemy, że przeważają produkty rybne.

Stara Hala Targowa zaraz obok Targu Kauppatori.

Helsinki. Sobór Uspieński.

    Sobór Uspieński (fin. Uspenskin katedraali) to główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego w Helsinkach. Katedra usytuowana na wzgórzu w dzielnicy Katajanokka jest idealnym przykładem rosyjskich wpływów w Finlandii. Wnętrze świątyni wygląda naprawdę imponująco. Wejdźcie do środka!

    Sobór Uspieński i Targ Kauppatori położone są badzo blisko siebie. Świątynię zwiedziliśmy czekając na prom, mający przetransportować nas do Twierdza Suomenlinna.

Sobór Uspieński.

Koszt: bezpłatnie.
Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota w godzinach 9.30 – 16.00, niedziela 12.00 – 15.00 (lato).
Adres: Kanavakatu 1, 00160 Helsinki.

Helsinki. Twierdza Suomenlinna.

    Cały czas znajdujemy się w tym samym miejscu, Targ Kauppatori i okolice. To właśnie z tutejszego portu odpływają statki na pobliskie wyspy. W tym na wspomnianą twierdzę, położoną na grupie sześciu wysp nieopodal brzegu. Zadaniem jej miała być obrona miasta od strony morza (generalnie przed Rosją), praktycznie okazało się, iż nigdy nie wykorzystano jej potencjału. W 1991 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako zabytek architektury militarnej. Dzisiaj znajdziemy tutaj kilka muzeów, kawiarnie i inne turystyczne udogodnienia… chociaż nas interesują bardziej stare mury twierdzy, schrony do złudzenia przypominające tolkienowskie Hobbitowo, otaczające fortece tereny zielone i ptactwo przy brzegu. Na archipelagu mieszka obecnie ok. 800 osób.

Twierdza Suomenlinna.

Koszt: bezpłatnie (chociaż należało oczywiście opłacić prom bodajże 5 euro w obie strony). Strona www.
Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00.
Adres: Archipelag sześciu przybrzeżnych wysp, 00190 Helsinki.

Inne zdjęcia z Helsinek:

Helsinki.

Helsinki. Małe Podsumowanie.

    Po kilkugodzinnym spacerze po Helsinkach nasza konkluzja jest taka: to miasto nie jest turystyczną perłą północy. Nie rosną tu jak grzyby po deszczu świadectwa starych czasów, tak powszechne na naszym kontynencie. Lwia część Helsinek uległa zniszczeniu podczas wielkiego pożaru w 1812 roku. Co prawda jest tu kilka naprawdę uroczych obiektów do zobaczenia, ale na pewno stolica Finlandii nie jest jednym z tych miejsc, które stanowią cel sam w sobie. Jest to raczej dodatek uzupełniający wycieczkę w te strony świata, ponadto jeden dzień zwiedzania w zupełności wystarczy.

Finlandia – karta kraju i podstawowe informacje.

Leave a Reply

Facebook