Skip to main content

    Ostatnio rozmawialiśmy o Krytym Bazarze, Targu Egipskim oraz zajęliśmy się sztuką negocjacji z arabskimi kupcami (klik). Dzisiaj zostawiamy już temat świecidełek za nami i poznajemy bliżej sferę duchową tureckiego narodu. Wiadomo, że islam w Turcji jest religią dominującą. Nic zatem dziwnego, że meczety wyrosły tutaj jak grzyby po deszczu. Jeden okazalszy i bogatszy od drugiego. Największy meczet w Stambule już poznaliście (klik). Czas na pozostałe świątynie! Turek, u którego mieszkaliśmy powiedział, że wszystkie meczety są takie same, widziałeś jeden, widziałeś wszystkie. Nie zadowoliło nas takie podejście. Bo po co podróżować i szukać nowych pięknych widoków, nowych doznań, wrażeń, skoro wszystko jest takie samo??? Trzeba zobaczyć i odkryć wszystko! Zatem… czas na prezentacje kilku meczetów w Stambule. Przed Wami: Meczet Fatih, Meczet Sulejmana, Nowy Meczet i dodatkowo Mauzolea Sułtańskie.

[Not a valid template]

Islam w Turcji: Meczet Sulejmana oraz Meczet Fatih.

Meczet Fatih i Prawdziwy Stambuł.

    Meczet ten (tur. Fatih Camii) położony w dzielnicy Faith był pierwszą dużą sułtańską świątynią powstałą po najeździe Turków. Do momentu powstania Meczetu Sulejmana, Fatih pozostawał największym w mieście.

    Dzielnica Fatih (z tureckiego: zdobywca) jest bogata w meczety, szkoły teologiczne czy sale zgromadzeń bractw religijnych. Podobno to właśnie tutaj skupia się najbardziej religijna ludność w mieście, najbardziej konserwatywna. Na nasze nieszczęście akurat w tej okolicy chcieliśmy zaprosić zakryte kobiety do wspólnego zdjęcia… No cóż, nieświadomi wówczas turyści musieli wziąć nogi za pas, gdyż gęsta atmosfera i wyraźnie nastroszone panie nie zwiastowały nic innego, jak potężne kłopoty. Dzielnica Fatih nazywana jest pierwszym bądź wręcz prawdziwym Stambułem.

    Ale wróćmy do samego meczetu. Była to generalnie nasza pierwsza świątynia muzułmańska (opisany wcześniej Błękitny Meczet odwiedziliśmy 2 dni później). Wszystko zatem było na nas nowe, wszystko zachwycało nas ponad miarę, a wszystkie różnice kulturowe czy religijne wyraźnie rzucały się w oczy i intrygowały. Zaczęło się od samego wejścia, gdzie zobaczyliśmy napis „Kible” i strzałka. Hmmm… Dla Polaka napis taki oznacza tylko jedno 😛 Oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę, że niemożliwe jest, by na ścianie meczetu wisiało zaproszenie do WC… Zapytaliśmy naszego znajomego, okazało się, iż jest to określenie strony, w którą skierowane są muzułmańskie modły (czyli wskazanie kierunku Mekki). W sumie generalnie nie wiemy po co w takim razie szpecą ścianę pięknej budowli takim napisem, skoro i tak właściwy kierunek wyznacza mihrab… Takie tam dywagacje 😛

[Not a valid template]

a) Meczet Fatih, Przed wejściem do świątyni b) Meczet Fatih, Kible.

Meczet Fatih Od Środka.

    Przechodzimy przez próg świątyni, rozchodzimy się szybko na 3 strony świata (byliśmy z koleżanką) i z szeroko otwartymi ustami chłoniemy wzrokiem każdy fragment tego magicznego miejsca, chcemy zajrzeć w każdy kąt. Niestety szybko ktoś przerywa nam ten seans, a przynajmniej Oli. Facet, który odpowiada za stosowne odzienie zwiedzających, zagapił się i nas ominął. Teraz biegł wręcz za Olą, żeby ją… ubrać 😛 Okazało się, że nie dość, iż należy zakryć włosy (czego się oczywiście spodziewaliśmy, miała swoją chustę), to jeszcze każe jej włożyć długą spódnicę… Nie widzieliśmy, żeby jakaś inna osoba miała aż takie problemy na wejściu, no ale może jednak legginsy to nie był dobry wybór tego dnia 😛 Na obronę dodamy, że nie mieliśmy w planach zwiedzania meczetów, po prostu trafiły się po drodze.

    Co bardzo nam się podobało? Przestrzeń w świątyni nie była podzielona, więc teoretycznie można było wałęsać się po całym terenie. Oczywiście skorzystaliśmy z tego udogodnienia 😛 Nie podchodziliśmy jednak za blisko do osób modlących się, by nie zakłócać ich spokoju.

[Not a valid template]

Meczet Fatih, Wnętrza.

Adres: Ali Kuşçu, Fatih Türbesi Sk., 34083 Fatih/İstanbul

Godziny otwarcia:

 • 09:00-12:15
 • 14:00-16:45
 • 17:45-18:30

Koszt: bezpłatne.

Meczet Sulejmana – Islam w Pełnej Krasie.

    Meczet Sulejmana Wspaniałego (tur. Süleymaniye Camii) jest drugim co do wielkości meczetem w mieście (pierwszy jest oczywiście Błękitny Meczet). Wybudowany został, jak łatwo wywnioskować, za panowania sułtana Sulejmana, bardzo ważnej postaci w historii kraju. Za jego panowania Imperium Osmańskie osiągnęło szczyt swojej potęgi. Władca jest pochowany na terenie kompleksu.

    Budowlę wybudowano na trzecim z siedmiu wzgórz Stambułu (Pałac Topkapi oraz Błękitny Meczet wzniesiono na pierwszych dwóch). Położenie to zapewnia piękne widoki na zatokę Złoty Róg.

[Not a valid template]

 Meczet Sulejmana. Widoki.

    Wielkość meczetu, 4 minarety, 2 dziedzińce. Wszystko dookoła zdaje się wręcz krzyczeć, że budowla powstała w czasach świetności tureckiej.

[Not a valid template]

Meczet Sulejmana z zewnątrz.

[Not a valid template]

Meczet Sulejmana, Pierwszy Dziedziniec.

[Not a valid template]

    a) Meczet Sulejmana, Drugi Dziedziniec b) Fundament, na którym oparty jest meczet, składa się z jakby małych cystern z wodą. Konstrukcja ta miała zapewnić odporność na trzęsienia ziemi.

    Przed wejściem ponownie uważnym wzrokiem lustrowano wszystkie panie udające się do świątyni. Ola miała swoją chustę. Spódnicę pobrała ponownie.

    Wnętrze oczywiście ogromne, pięknie ozdobione. Trochę w tym racji, iż wszystkie meczety wyglądają tak samo 😛 Nooo przynajmniej podobnie. Tak samo jak w pewnym sensie podobne są do siebie wszystkie kościoły. Nic nie zaszkodzi obejrzeć kolejny 😛 Podobnie jak w Błękitnym Meczecie, zastosowano tu podział na przestrzeń dla wierzących i turystów.

[Not a valid template]

Meczet Sulejmana, Wnętrza.

Adres: Süleymaniye, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1, 34116 Fatih/İstanbul

Godziny otwarcia:

 • 09:00-12:15
 • 14:00-16:45
 • 17:45-18:30

Koszt: bezpłatne.

Nowy Meczet. Świątynia Popularna Wśród Wiernych.

    Wbrew nazwie Nowy Meczet (tur. Yeni Camii) wcale taką nowością nie jest. Budowę rozpoczęto pod koniec XVI wieku, z ramienia matki sułtana Mehmeta III. Prace trwały ponad 60 lat. Budowę opóźniały problemy finansowe, techniczne, pożary, trzęsienia ziemi czy po prostu utrata uprzywilejowanej pozycji pomysłodawczyni w związku ze śmiercią sułtana. Można rzec, iż meczet miał nigdy nie powstać… Pobliski Bazar Egipski rozwiązał kwestię problemów finansowych, klęski dobiegły końca, a matka sułtana Mehmeta IV otoczyła budowę swoją opieką. Meczet ukończono w 1663 roku.

    Nie pozwolono nam wejść do środka… Meczet oblegały tłumy wiernych, co pokrywa się ze znalezionymi przez nas informacjami, iż jest to najchętniej odwiedzana przez okolicznych muzułmanów świątynia w mieście.

[Not a valid template]

      Nowy Meczet.

Adres: Rüstem Paşa Mh., Eminönü, 34116 Fatih/İstanbul

Godziny otwarcia:

 • 09:00-12:15
 • 14:00-16:45
 • 17:45-18:30

Koszt: bezpłatne.

Mauzolea Sułtańskie. Miejsce Pochówku Sułtanów i Ich Rodzin.

    A teraz coś niby z innej beczki, ale jednak nadal kręcimy się w temacie związanym z duchowością. Mauzolea Sułtańskie to szereg pięciu budynków obok muzeum Hagia Sophia. Najstarszy z czasów bizantyjskich, pozostałe pochodzą z okresu osmańskiego. W porównaniu z sąsiadem, miejsce tajemnicze, ciche, jakby trochę zapomniane i niedocenianie przez turystów. Spotkaliśmy tu dosłownie kilku wiernych, pojedynczych turystów i jedną zagraniczną rodzinę na wakacjach. Jeżeli zatem szukacie spokojnego miejsca, gdzie można nadal podziwiać architekturę i kulturę islamu, to polecamy zajrzeć tu na chwilę przy okazji zwiedzania Hagia Sophia. Należy pamiętać, że obowiązują tu takie same zasady, jak podczas zwiedzania meczetów.

[Not a valid template]

 Mauzolea Sułtańskie. Nie robiliśmy zdjęć sarkofagów.

    Mauzolea Sułtańskie kryją w swych wnętrzach sarkofagi pięciu sułtanów i ich rodzin. W skład kompleksu wchodzą:

 • Mauzoleum sułtana Selima II
 • Mauzoleum sułtana Murada III
 • Mauzoleum książąt
 • Mauzoleum sułtana Mehmeda III
 • Mauzoleum sułtanów Mustafy I i Ibrahima I

Adres: Mauzolea Sułtańskie znajdują się dosłownie po sąsiedzku z Hagia Sophia. Wejście od strony południowej (ul. Kabasakal).

Godziny otwarcia: 9.00-17.00.

Koszt: Mauzolea Sułtańskie są bezpłatne, podobnie jak meczety.

Islam w Turcji.

    I to by było na tyle. Wiadomo, że świątynie były w wielu aspektach podobne. To tak, jak zwiedzanie kościołów katolickich. Wiecie przecież czego się spodziewać, ale i tak pójdziecie sprawdzić jak wygląda kolejny, postaracie się wyszukać drobne różnice, poczuć inny klimat. I chociaż jakichś diametralnych różnic nie znaleźliśmy, to zwiedzanie zaliczamy do udanych… i na pewno wstąpimy do kolejnego meczetu przy następnej okazji 😛

Leave a Reply

Facebook